Stanisław Malik. Fot. Zbigniew Sulima

„Zaczarowany świat krakowskich szopek” – prelekcja Stanisława Malika

W ramach cyklu „Biblioteka Główna AGH zaprasza...” odbędzie się wykład Stanisława Malika pt. „Zaczarowany świat krakowskich szopek”. Prelekcja odbędzie się 11 grudnia (czwartek) o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej AGH (Czytelnia Książek Własnych, parter).

Stanisław Malik – krakowski szopkarz i fotografik, jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Jest przedstawicielem trzeciego pokolenia szopkarskiej rodziny Malików. Jego szopki, trójwieżowe  (2 wieże skrajne są stylizacją wyższej wieży kościoła Mariackiego, a środkowa kopuły z Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu), kolorystyką nawiązują do krakowskiego stroju ludowego, z dominującymi kolorami: czerwienią, szafirem, zielenią i złotem. Mają rzeźbione w drewnie i polichromowane figurki postaci jasełkowych i aniołów. W centralnym miejscu znajduje się „gwiazda baalamowa”, charakterystyczna dla szopek rodziny Malików.

Od 1978 r. bierze udział w dorocznym konkursie szopek krakowskich, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia (pięciokrotnie pierwszą, osiem razy drugą, sześciokrotnie trzecią i siedem wyróżnień). W 1983 r. zdobył II nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Plastyka obrzędowa w Polsce” zorganizowanym przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. W 1993 r. z okazji 50. jubileuszowego konkursu szopek został odznaczony medalem pamiątkowym za całokształt osiągnięć twórczych. W 1999 r. został wyróżniony nagrodą specjalną im. Zofii i Romana Reinfusów za całokształt pracy artystycznej. W 2004 r. zdobył nagrodę na Wystawie Sztuki Sakralnej w Rzymie. W 2009 r. został wyróżniony za szczególne propagowanie Dzielnicy VII Zwierzyniec w Krakowie.

Szopki Stanisława Malika znajdują się w zbiorach wielu muzeów (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzea Etnograficzne w Krakowie, Warszawie i Toruniu, Nadwiślański Park Etnograficzny w Chrzanowie, Muzeum Sztuki Ludowej Europy Wschodniej w Marsylii), w kolekcjach prywatnych (w Chicago, Kolonii, Monachium, Brukseli, Rzymie, Sewilli, Mediolanie), zdobią także siedziby instytucji (Akademia Górniczo-Hutnicza, Ambasada Francuska w Warszawie, Ratusz w Norymberdze, Dom Polski w Budapeszcie czy Uniwersytet Techniczny w Clausthal).