Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Sabina Szkarłat, KSAF AGH

Niecodzienny eksperyment w komorze bezechowej z udziałem dzieci

31 stycznia 2017 r. w AGH został przeprowadzony niecodzienny eksperyment. W komorze bezechowej, jednym z najcichszych miejsc w Polsce, zostały zarejestrowane odgłosy wydawane przez dzieci podczas ich karmienia.

Badanie przeprowadzili Marcin Zastawnik (akustyk z AGH) oraz Anna Kotlińska, (położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka UJ).

Przedsięwzięcie miało na celu zarejestrowanie odgłosów prawidłowego ssania piersi przez dziecko oraz opis dźwięków towarzyszących poszczególnym etapom karmienia w taki sposób, aby młodzi rodzice potrafili ocenić kiedy ich dziecko je w prawidłowy sposób.

Jak zauważają pomysłodawcy badania, istnieje bardzo dużo poradników dla rodziców, którzy chcą w prawidłowy sposób karmić swoje dzieci. Żadne jednak istniejące nagranie nie prezentuje dźwięków, które są niezwykle istotne z punktu widzenia właściwego przebiegu karmienia. Dźwięki bowiem są wskazówką dla rodziców, czy ich pociecha dobrze je. Efektem końcowym przedsięwzięcia będzie nagranie, które zostanie udostępnione 9 lutego.

Komora bezechowa zlokalizowana jest w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. To unikatowa żelbetonowa konstrukcja o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000m3). Masa komory jest szacowana na 600 ton, a sama „kostka” posadowiona jest na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po  siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A)). Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.

 

Stopka