Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Inteligentny system informacji prawnej i sieć czujników zanieczyszczenia powietrza nominowane w konkursie na najciekawsze wynalazki

Wśród najciekawszych polskich wynalazków nominowanych w plebiscycie Soczewki Focusa 2017 znalazł się kierowany przez naukowca z AGH projekt Lemkin, czyli inteligentny system informacji prawnej, oraz stworzona przez studentów i absolwentów naszej uczelni sieć czujników zanieczyszczenia Airly. Głosowanie internautów trwa do 31 stycznia 2018 r.

Nominowany w kategorii „innowacje informatyczne” Lemkin, realizowany pod kierownictwem dr. inż. Aleksandra Smywińskiego-Pohla z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w ramach grantu Lider, jest inteligentnym systemem informacji prawnej dostosowanym do polskiego prawa. Wykorzystanie oprogramowania pozwoli na skrócenie procesu analizy prawnej wykonywanej zarówno przez prawników, jak i osoby na co dzień zajmujące się zagadnieniami prawnymi (np. pracownicy urzędów, przedsiębiorcy, inwestorzy). Kluczowa innowacja systemu polega na udostępnianiu zaawansowanych mechanizmów analizy prawnej (np. badaniu linii orzecznictwa) za pomocą interfejsu pozwalającego na zadawanie pytań w języku naturalnym. Dzięki zaawansowanym mechanizmom analizy prawnej wykorzystującym sztuczną inteligencję system pozwala na przekształcenie przepisów prawa oraz orzeczeń sądowych w ustrukturyzowane dokumenty stanowiące składniki semantycznej bazy wiedzy. Aplikacja umożliwi przeciętnemu obywatelowi na zadanie pytania dotyczącego prawa i uzyskania zrozumiałej odpowiedzi bazującej na aktualnych przepisach. Lemkin ma pomagać również prawnikom, wyszukując i grupując orzecznictwo dotyczące wybranej kwestii. Nazwa projektu pochodzi od nazwiska Rafała Lemkina – znanego polskiego prawnika.

System monitorowania skażenia powietrza Airly nominowany jest w kategorii „innowacje techniczne”. W jego skład wchodzą: sieć czujników jakości powietrza, platforma, aplikacje na system Android i iOS, dane oraz prognoza zanieczyszczeń powietrza. Celem twórców systemu jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, która będzie identyfikować źródło problemów i ich dokładną lokalizację. Niewątpliwym atutem czujników jest ich niska cena (kilkaset razy niższa niż oficjalnych stacji monitoringu powietrza) oraz fakt, że sensory można umieścić w dowolnym miejscu. Za ich pomocą zbierane są informacje dotyczące: pyłów zawieszonych: PM 2.5, PM 10, temperatury, ciśnienia, wilgotności, a także innych parametrów. Prace nad projektem rozpoczęli studenci AGH – członkowie Koła Naukowego Fizyków „Bozon” działającego przy Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Kontynuowali je następnie w ramach studenckiego start-upu, z którego wyrosła firma Airly Sp. z o.o.

Tak jak w poprzednich latach o wyróżnienie w plebiscycie Soczewki Focusa rywalizuje po pięć wynalazków w każdym z trzech obszarów tematycznych: medycyna, technika i informatyka. Członkowie kolegium redakcyjnego magazynu „Focus” przyznali nominacje najciekawszym – ich zdaniem – polskim wynalazkom, które powstały w ostatnim roku. Głosowanie odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej: www.soczewki.focus.pl. Każdego dnia można oddać swój głos na jednego faworyta z każdej kategorii.

Stopka