AGH wychodzi z nową inicjatywą skierowaną do siódmych i ósmych klas szkół podstawowych

Akademia Górniczo-Hutnicza w odpowiedzi na zmiany, jakie w 2017 r. przyniosła reforma edukacji w szkołach podstawowych, wychodzi z nową inicjatywą. Jej celem jest praktyczne wspomaganie nauczania fizyki i chemii w siódmych i ósmych klasach.

W siódmej i ósmej klasie szkoły podstawowej, zgodnie z podstawą programową, będzie się odbywać nauczanie fizyki i chemii. Biorąc pod uwagę jak ważne jest prowadzenie tych przedmiotów w oparciu o wystarczająco wyposażone pracownie przedmiotowe, AGH wychodzi naprzeciw szkołom podstawowym z ofertą zajęć prowadzonych na wydziałach naszej uczelni.

– Wszyscy jesteśmy przekonani, że nauczanie tych przedmiotów bez żadnego kontaktu z doświadczeniami chemicznymi i demonstracjami najważniejszych zjawisk fizycznych jest nieskuteczne i działa zniechęcająco na młodzież, dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu inicjatywy wspierającej krakowskie szkoły podstawowe w nauczaniu fizyki i chemii poprzez organizowanie pokazów doświadczeń w oparciu o naszą bazę dydaktyczną. Sposób i zakres realizacji tej współpracy będzie zależny od stopnia zainteresowania całą akcją ze strony szkół. Zależy nam na tym, aby każdy uczeń miał szansę zobaczyć na własne oczy, jak „na żywo” funkcjonują prawa przyrody, o których uczy się na lekcjach fizyki i chemii. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu damy mu szansę zainteresowania się tymi obszarami wiedzy, co może wpłynąć na jego wybór profilu kształcenia w szkole średniej, a w przyszłości – kierunku ewentualnych studiów ­– mówi Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny.

Akcja koordynowana przez Zespół ds. Promocji Kształcenia rozpocznie się we wrześniu br.