Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Pierwsza publikacja naukowa w AG – „Teorja prądów przekątnych”

90-lecie publikacji naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej

W 2015 roku obchodzimy 90. rocznicę wydania drukiem pierwszej publikacji naukowej w Akademii Górniczej – monografii autorstwa prof. Henryka Czeczotta pt. „Teorja prądów przekątnych”. Rocznica ta stała się inspiracją do zorganizowania obchodów 90-lecia publikacji naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Działalność wydawnicza w Akademii Górniczej

Działalność wydawnicza w Akademii Górniczej prowadzona była od roku 1920, czyli praktycznie od momentu powstania uczelni. Początkowo wydawaniem skryptów zajmowały się organizacje studenckie. Pierwsze skrypty wydało Koło Słuchaczów Akademii Górniczej, przekształcone w 1923 roku w Stowarzyszenie Studentów Akademii Górniczej. Studenci sami spisywali wykłady profesorów, wykonywali odbitki, składali je, kompletowali i oprawiali egzemplarze. Przykładem tego typu publikacji jest pierwsze wydanie skryptu „Górnictwo” (1924 r.) na podstawie studenckich zapisów z wykładów profesora górnictwa Henryka Czeczotta.

 

W zbiorach Biblioteki Głównej AGH zachowała się książka, która ukazała się jako zeszyt 1 serii „Prace Akademji Górniczej w Krakowie” w roku 1925. Była to monografia Henryka Czeczotta „Teorja prądów przekątnych”.

 

Początek zorganizowanej działalności wydawniczej w AGH (według dostępnych materiałów) jest oczywiście nieco późniejszy i przypada na przełom lat 40. i 50. XX wieku. W roku 1951 powstał Referat Wydawniczy Akademii Górniczo-Hutniczej, który organizował wydawanie skryptów w ramach działalności Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych oraz Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Lata 50. XX wieku to również początek wydawania „Zeszytów Naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica” (zeszyt pierwszy „Górnictwo” ukazał się w roku 1954).

Tej wyjątkowej rocznicy towarzyszyć będzie kilka szczególnych wydarzeń:


  • Wydanie monografii „Wydawnictwa AGH. Bibliografia w wyborze za lata 1954−2014”
    O historii serii wydawniczych oraz czasopism wydawanych przez Wydawnictwa AGH w latach 1954−2014 można przeczytać w książce „Wydawnictwa AGH. Bibliografia w wyborze za lata 1954−2014” (opracowanie Maria Garczyńska). Do książki dołączone jest CD z wykazem publikacji wydanych przez Wydawnictwa AGH zarówno w ramach różnych serii, jak i poza seriami, a także czasopism (są to opisy poszczególnych numerów „Zeszytów Naukowych AGH”, numerów „Przeglądu Naukowo-Technicznego” oraz periodyków, które ukazywały się po roku 1993).

  • Wydanie reprintu książki prof. H. Czeczotta „Teorja prądów przekątnych”

 

Obchodzony jubileusz 90-lecia publikacji naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej jest świętem zarówno Wydawnictw AGH oraz Biblioteki Głównej AGH, jak i pracowników naukowych i studentów, czyli wszystkich związanych z książką akademicką na co dzień.

Stopka