Wybitni studenci otrzymają ministerialne stypendia

Na zdjęciu dwie studentki i trzech studentów w pracowni komputerowej. Czworo z nich siedzi przy długim stole, przed monitorami komputerów. Jedna osoba stoi.

fot. archiwum AGH

Wybitni studenci otrzymają ministerialne stypendia

Czterech studentów AGH otrzyma stypendia ministra nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Laureaci otrzymają jednorazowo po 17 tys. zł.

Nasi laureaci:

• Artur Kapera (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji)
    kierunek studiów: cyberbezpieczeństwo
    dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

• Piotr Kica (Wydział Informatyki oraz Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej)
    kierunek studiów: informatyka
    dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja

• Piotr Łukasiewicz (Wydział Matematyki Stosowanej)
    kierunek studiów: matematyka
    dyscyplina: matematyka

• Maksymilian Wojnar (Wydział Informatyki)
    kierunek studiów: informatyka – data science

***

Rektorzy uczelni przedstawili w sumie 1068 wniosków o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2023/2024. Były one oceniane przez zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Zespół doradczy ministra stosował zasadę, że w danej dyscyplinie naukowej rekomenduje się przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów. Oznacza to, że studenci konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny.

Spośród 1048 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium minister nauki przyznał stypendium 386 studentkom i studentom, w tym: 309 stypendiów za osiągnięcia naukowe, 35 stypendiów za osiągnięcia sportowe, 26 stypendiów za osiągnięcia artystyczne, 16 stypendiów za osiągnięcia mieszane (naukowo-artystyczne). Łącznie w roku akademickim 2023/2024 na wypłatę stypendiów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy ponad 6,5 mln zł.