Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Wydarzenia

Po pięcioletniej przerwie do kalendarza wydarzeń popularnonaukowych wraca Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Jubileuszowa – XX edycja odbędzie się w dniach 16–18 maja 2024 r. pod hasłem „Kraków miastem nauki i sztuki”. Krakowskie instytuty naukowe PAN oraz uczelnie wyższe, w tym AGH, zaprezentują swoje osiągnięcia.

AGH czeka na dzieci, młodzież i dorosłych, których fascynuje nauka. Warsztaty, wykłady, pokazy, eksperymenty, konkursy, gry i kreatywne zabawy – wszystkie zaplanowane na naszym kampusie atrakcje odbędą się 16 maja. W programie m.in.: pokazy z metalami szlachetnymi w roli głównej, prototypowanie wyrobów z metali nieżelaznych, budowanie komórek elementarnych, wybijanie pamiątkowych żetonów z logotypem XX FNiS, zajęcia z okazami minerałów i skał w skali makro, ćwiczenia rytmiki w wirtualnej rzeczywistości VR, zajęcia z geofizyki i wiele innych.

W Pałacu Potockich na Rynku Głównym działać będzie Kawiarenka Naukowa, w której odbędą się dyskusje i debaty (17 i 18 maja). Podczas jednej z nich naukowcy i naukowczynie z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Collegium Medicum UJ poszukają odpowiedzi na pytania o największe etyczne dylematy związane z rosnącą autonomią maszyn, najważniejsze technologiczne przełomy w AI, które już wkrótce mogą zmienić oblicze medycyny oraz o implikacje AI dla przyszłości prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych. Tytuł debaty Dialogi o AI: wizje przyszłości z perspektywy naukowej.

Trzeciego dnia festiwalu (18 maja) na scenie Rynku Głównego prezentować się będą zespoły artystyczne krakowskich uczelni (AGH, Akademii Muzycznej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego).

Szczegółowy program i informacje

Koordynatorem tegorocznego festiwalu jest Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Główny element motywu graficznego stanowi drzewo będące alegorią rozwoju, współistnienia i wzajemnego wsparcia sztuki i nauki.

Patronem XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie jest prof. Marian Mięsowicz – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, twórca krakowskiej szkoły fizyki wysokich energii. Związany z Akademia Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Fizyki Jądrowej PAN miał ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
W latach 1934–1935, dzięki autorskiemu pomiarowi współczynników lepkości, odkrył anizotropię lepkości ciekłych kryształów – materiałów, które obecnie mają wszechstronne zastosowanie, np. w wyświetlaczach urządzeń (monitory, laptopy, smartfony). Wyniki jego badań przyniosły mu międzynarodowy rozgłos – jego praca została opublikowana w czasopiśmie „Nature”, a określenie „współczynniki Mięsowicza” weszło do literatury fizycznej.
Profesor opracował też wiele nowych metod badawczych w dziedzinie zastosowań fizyki jądrowej, cząstek elementarnych i promieniowania kosmicznego.
W AGH stworzył zespół fizyki wysokich energii i cząstek elementarnych, który w 1970 r. dołączył do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Dzięki jego zaangażowaniu na UJ powstała silna grupa zajmująca się teorią fizyki wysokich energii i cząstek. Inicjował również wyjazdy polskich fizyków do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii.
Utworzonemu w 1993 r. w Krakowie Środowiskowemu Międzyresortowemu Centrum Fizyki Wysokich Energii (AGH, IFJ, UJ) nadano imię Mariana Mięsowicza.
Jego imię nosi również – przyznawana od 1997 roku przez Polską Akademię Umiejętności – nagroda za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie fizyki.

Stopka