Jak uniknąć katastrofy w TUNELU?

Co zrobić, gdy podczas jazdy w tunelu wybuchnie pożar? Dlaczego lepiej nie zatrzymywać się w tunelu? Jak powstają nowe tunele? Tym razem w Bunkrze Nauki nasza stała prowadząca Natalia Schmidt-Polończyk przesiadła się na fotel gościa! A to dlatego, że chcieliśmy przepytać Natalię z jej specjalizacji naukowej, czyli bezpieczeństwa w tunelach. W Polsce powstaje coraz więcej tuneli drogowych, ale czy na pewno wiemy jak z nich korzystać? Natalia opowiada o eksperymencie naukowym, który przeprowadziła ze swoimi studentami. Zorganizowała im (prawie) prawdziwy… pożar w tunelu. Oczywiście wszystko pod kontrolą! Jak zachowali się studenci? Jakie wnioski na temat naszego zachowania w tunelach i świadomości na temat zagrożenia wyciągnęła naukowczyni? Posłuchajcie tej bardzo ciekawej rozmowy! Te treści powinni znać naprawdę wszyscy – w końcu każdy z nas jest użytkownikiem dróg i coraz częściej budowanych tuneli.

Data premiery: 8 maja 2024
Gościni: dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Kluza

dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk

Adiunktka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, naukowczyni, doktorka nauk technicznych, tutorka akademicka, trenerka interpersonalna, rzeczniczka nauki. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki. Znalazła się na liście 100 kobiet roku magazynu „Forbes” w 2023 r. Prezeska Fundacji Odważne w Nauce. Na Instagramie działa jako Doktorka Tutorka.

dr inż. Krzysztof Kluza

Adiunkt w Katedrze Informatyki Stosowanej AGH. Prowadzi badania związane z inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy. Interesuje się również zastosowaniem systemów inteligentnych i metod sztucznej inteligencji.