(studia I i II stopnia)
(studia I i II stopnia)
(studia I i II stopnia)
(studia I i II stopnia)
(studia I stopnia)
(studia I i II stopnia)
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki jako samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna powstał w roku 1952 w wyniku podziału Wydziału Elektromechanicznego. Pierwotnie funkcjonował pod nazwą Wydział Mechanizacji Górnictwa i Hutnictwa, a następnie jako Wydział Maszyn Górniczych i Hutniczych. Obecna nazwa została nadana jednostce w 1991 r. Wydział zatrudnia ponad 300 pracowników, w tym 230 nauczycieli akademickich, 65 samodzielnych pracowników nauki i kształci ponad 4000 studentów.
Podstawowymi zagadnieniami działalności naukowo-badawczej wydziału od wielu lat są: mechanika, budowa i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka oraz mechatronika. Wymiernym efektem prowadzonych badań naukowych jest duża liczba patentów i wdrożeń w ostatnich latach.
Wydział prowadzi wielopłaszczyznową współpracę z tradycyjnymi dla AGH dziedzinami przemysłu i zapleczem technicznym tych branż oraz z szeregiem zakładów realizujących produkcję z wykorzystaniem najnowszych technologii. W ostatnim okresie wydział szczególnie intensywnie współpracuje z: KGHM Polska Miedź, Skanska, Siemens, Mitsubishi Electric, ABB, Valeo, Kirchhoff, MAN, Delphi Automotive Systems, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sikorsky w Mielcu, a także z PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacji).
Dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowników jednostka prowadzi szeroką współpracę z renomowanymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi w krajach Unii Europejskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz USA. Studenci wydziału wyjeżdżają na stypendia do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, uzyskując podwójne dyplomy.
Szeroki profil kształcenia sprawia, że absolwenci wydziału podejmują zatrudnienie niemal we wszystkich branżach i specjalnościach przemysłowych w Polsce oraz poza jej granicami, a ich kariery świadczą o najwyższych kwalifikacjach. Wydział w sposób ciągły zmienia i dostosowuje profil kształcenia tak, aby studenci zdobywali wiedzę na kierunkach oraz specjalnościach, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i gospodarki. W związku z powyższym wydział uruchomił kierunki studiów: Inżynieria Akustyczna oraz Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa.
Biuro Dziekana
paw. B-2, pok. 202
T: +48 12 617-30-85
Dziekanat
All rights reserved © 2021 Akademia Górniczo-Hutnicza