11.05.2022

Nie tylko książki... Biblioteka inna niż myślisz – wernisaż wystawy w Bibliotece Głównej


Biblioteka Główna AGH zaprasza na wernisaż wystawy Nie tylko książki... Biblioteka inna niż myślisz, który odbędzie się 11 maja 2022 r. o godz. 11.30 w holu Biblioteki.

Wystawa obejmuje historyczną część plenerową oraz ekspozycję na półpiętrze i w holu wystawowym Biblioteki, przybliżającą różne aspekty działalności tej instytucji. Prezentowanym na planszach i w gablotach treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące z archiwum BG.

Wystawę można będzie oglądać do końca października br.

***

Biblioteka Główna AGH od 100 lat wspiera procesy badawcze i dydaktyczne realizowane w uczelni. Jej dzieje są nierozerwalnie związane z losami AGH. Bibliotekę zorganizowano – na wniosek Senackiej Komisji Bibliotecznej – w roku akademickim 1921/1922, a więc już dwa lata po uroczystej inauguracji pierwszego roku studiów w Akademii Górniczej (1919 r.).

Księgozbiór biblioteczny zapoczątkowały dary od wielu osób prywatnych, głównie profesorów Akademii oraz instytucji naukowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Pomoc w nabywaniu czasopism francuskich zaoferowała sama Maria Skłodowska-Curie, dzięki niej kolekcja czasopism poszerzyła się o periodyk „Revue de Metallurgie”.

Obecnie Biblioteka Główna AGH jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce. Posiada zbiory liczące ponad 440 tys. książek, 148 tys. vol. czasopism drukowanych i ponad 340 tys. jednostek obliczeniowych zbiorów specjalnych. Zapewnia dostęp do ponad 730 tys. zasobów elektronicznych (m.in. artykułów, rozdziałów książek, referatów w materiałach konferencyjnych) w tym 98 specjalistycznych i wielodziedzinowych baz danych. Biblioteka prowadzi Punkt Informacji Normalizacyjnej oferujący pełny dostęp do ponad 100 tys. norm polskich i zagranicznych oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej PATLIB, który udostępnia wszystkie polskie opisy patentowe.

Obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Biblioteki Głównej AGH jest okazją nie tylko do przypomnienia jej przeszłości, ale też zaprezentowania stanu obecnego.