24.05.2017

„W zgodzie z naturą” – Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie


Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 24-27 maja 2017 r. w Krakowie. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „W zgodzie z naturą”, a jego patronem jest Walery Goetel – światowej sławy naukowiec, twórca sozologii oraz były Rektor AGH.

Przez trzy dni (25-27 maja) wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej będą się prezentować w ramach Festiwalowego Miasteczka Naukowego zlokalizowanego na płycie Rynku Głównego. Pracownicy i studenci AGH przeprowadzą pasjonujące doświadczenia, pokazy i konkursy. Będzie można m.in. zajrzeć do wnętrza silnika przy wykorzystaniu kamery endoskopowej, pomalować płytkę ceramiczną specjalnymi farbami, stworzyć własny model komórki krystalicznej, podnieść piórko siłą swoich płuc, zobaczyć jak działa cyklon, poznać tajniki szyfrowania, zmierzyć się ze studentami matematyki w grze w szachy, a w kąciku gemmologicznym poprosić o identyfikację kamieni szlachetnych w pierścionkach. Dla najmłodszych pasjonatów nauki, którzy odwiedzą Festiwalowe Miasteczko Studenckie przygotowano gry i zabawy.

To nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na uczestników wydarzenia.

W czwartek, 25 maja, na estradzie wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna AGH (godz. 11.00-12.00) oraz Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” (godz. 15.45-16.45).

Tego samego dnia na terenie kampusu AGH w budynku A-0 odbędzie się prezentacja aplikacji mikrokontrolerów NXP. Studenci kierunku Mikroelektronika w Technice i Medycynie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej przedstawią praktyczne aplikacje mikrokontrolerów w pojazdach, robotach, łączności, energetyce i dla innych zastosowań. Do realizacji aplikacji wykorzystane zostały mikrokontrolery rodziny Kinetis ARM.

Ponadto w piątek, 26 maja, odbędzie się Seminarium Ochrony Środowiska pamięci prof. W. Goetla poświęcone współczesnym problemom ochrony środowiska (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, bud. B-2, sala 110, godz. 12.00-14.00).

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie jest wydarzeniem popularnonaukowym organizowanym przez wszystkie krakowskie państwowe szkoły wyższe. Celem festiwalu jest atrakcyjna prezentacja wybranych fragmentów działalności naukowej i dydaktycznej wyższych uczelni krakowskich oraz przedstawienie oferty kulturalnej studentów, a przede wszystkim bezpośrednie spotkania, rozmowy i dyskusje mieszkańców Krakowa z pracownikami naukowymi i studentami.

Szczegółowe informacje