08.12.2021

Uczelnia w spektrum – jak wspierać kształcenie osób z zespołem Aspergera?

Centrum Wiedzy o Dostępności AGH zaprasza na spotkanie informacyjne inicjujące płaszczyznę wymiany doświadczeń środowiska akademickiego oraz ekspertów z dziedziny zaburzeń autystycznych, czyli ASD (ang. Autism Spectrum Disorder). Wydarzenie o nazwie Uczelnia w spektrum – jak wspierać kształcenie osób z zespołem Aspergera? odbędzie się 8 grudnia 2021 r. w godz. 11.00–12.30. Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy zrezygnowali z hybrydowej formy spotkania na rzecz wyłącznie zdalnej (na platformie Teams).

Zespół Aspergera określany jest najczęściej jako łagodna forma ASD. Nieszablonowe myślenie, przywiązanie do stałych wzorców postępowania i jasno określonych reguł pozwala osobie w spektrum poczuć się bezpiecznie. W jaki sposób społeczność akademicka może zrozumieć i pomóc studentom z ASD w zdobywaniu wiedzy?

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:

• czym są zaburzenia spektrum autyzmu, w szczególności zespół Aspergera,
  • jak osoba z ASD postrzega rzeczywistość,
  • jak wspierać studenta w radzeniu sobie z trudnymi i niepożądanymi reakcjami,
  • o metodach komunikacji, które będą wspomagać efektywność studiowania.

Będzie można także podzielić się swoim doświadczeniem, aby wspólnie wypracować strategię wsparcia.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (link zostanie przesłany w dniu spotkania).

Warunkiem uczestnictwa (zarówno w formie zdalnej jak i stacjonarnej) jest wydrukowanie w kolorze i dostarczenie do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH poniższych dokumentów (dotyczy pracowników AGH):