13.04.2021

Szkolenie dotyczące dostępności stron www dla osób z niepełnosprawnościami – II termin

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH zaprasza do udziału w dwudniowym szkoleniu online dotyczącym dostosowywania stron internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które odbędzie się w dniach 13–14 kwietnia 2021 r.

Szkolenie, organizowane w ramach projektu „Akademia Dostępności – Wzmocnienie potencjału AGH w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami”, przeznaczone jest dla kadry dydaktycznej, administracji i obsługi, pracowników naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych.

Zostaną podczas niego poruszone kwestie dobrych i złych praktyk związanych z dostępnością cyfrową na przykładach stron w domenie AGH i wiele innych aspektów związanych z użytkowaniem stron internetowych przez osoby z niepełnosprawnościami.

Szkolenie podzielone jest na dwa dni i będzie odbywać się godzinach 09.00–13.30 na platformie ZOOM.

Link do spotkania zostanie udostępniony osobom, które prawidłowo wypełnią dokumenty i dokonają zapisu na szkolenie do 7 kwietnia 2021 r.

Zakres szkolenia

Dzień 1 (09.00–13.30)

• Wprowadzenie do dostępności
  • Informacja elektroniczna
  • Co to jest dostępność?
  • Kogo dotyka brak dostępności
  • Rodzaje niepełnosprawności i różne postrzeganie informacji
  • Technologie asystujące – rodzaje, przykłady, demonstracja
  • Prawo, a dostępność – obowiązujące przepisy i wymagania
  • Standardy dostępności
  • Standard WCAG 2.1
  • Omówienie wytycznych standardu WCAG 2.1

Dzień 2 (09.00-13.30)

• Omówienie kryteriów sukcesu w oparciu o przykłady z raportów z badań dostępności serwisów AGH
  • Podstawy tworzenia dostępnych dokumentów elektronicznych
  • Podstawy tworzenia dostępnych treści w mediach społecznościowych
  • Podstawy badania dostępności
  • Narzędzia wspomagające badanie dostępności
  • Jak poprawiać dostępność?
  • Dobre i złe praktyki dostępności
  • Sesja pytań i odpowiedzi
  • Podsumowanie