Święto Nauk Ścisłych w AGH – Dni prof. Antoniego Hoborskiego 2020

W dniach 14–20 listopada 2020 r. w formie online odbędą się „Dni prof. Antoniego Hoborskiego” – jedno ze statutowych świąt AGH. Jego kulminacyjnym punktem będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH, podczas którego nastąpi wręczenie Nagrody im. Prof. Antoniego Hoborskiego, Medalu Prof. Kazimierza Bartla oraz Artystycznej Gwiazdy Hoborskiego.

Pierwsza edycja tego wydarzenia miała na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z nauczaniem podstawowych nauk ścisłych, a także przypomnienie postaci prof. Antoniego Marii Emiliana Hoborskiego, wybitnego polskiego matematyka, pierwszego rektora Akademii Górniczej oraz dziekana Wydziału Górniczego. Obecnie celem organizacji święta jest upowszechnienie i popularyzacja potrzeby rozwoju nauk ścisłych i świadomości ich właściwego nauczania w szczególności w środowiskach nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i akademickich oraz otoczeniu przedsiębiorców – jako konsumentów efektów pracy naukowców oraz potencjalnych przyszłych pracodawców dla absolwentów szkół wyższych.

Ramowy program święta:

14 listopada, sobota
3. Konferencja Studenckich Kół Naukowych im. prof. Antoniego Hoborskiego

19 listopada, czwartek

• 12.00–14.00 Uroczyste posiedzenie Ogólnopolskiego Seminarium Kształcenia Matematycznego poświęcone nauczaniu przedmiotów ścisłych
  • 15.30–17.30 VII naukowa konferencja z okazji „Dni Hoborskiego”

20 listopada, piątek

• 08.00–12.00 Konferencja studenckich kół naukowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Wydziału Energetyki i Paliw, Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydziału Matematyki Stosowanej pt. „Kariera uczonego atrakcyjną ścieżką życiową”
  • 11.00–12.00 Posiedzenie Komitetu Głównego „Olimpiady o Diamentowy Indeks”
  • 13.00–15.00 Posiedzenie Senatu AGH; wręczenie Nagrody im. Prof. Antoniego Hoborskiego, Nagrody im. Prof. Kazimierza Bartla i Artystycznej Gwiazdy Hoborskiego; uroczystości upamiętniające Sonderaktion Krakau
  • 14.00–17.00 Konferencja dydaktyczna „Nauczanie przedmiotów ścisłych poprzez doświadczenie"
  • 18.00–20.00 Koncert „Melodie Nauki – Lata 20., na szczęście”