17.03.2017

Święto liczby Pi, czyli Piątkowy Wieczór Nauk Ścisłych w AGH


Z okazji światowego dnia liczby Pi Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego świętowania podczas Piątkowego Wieczoru Nauk Ścisłych w AGH, który odbędzie się 17 marca 2017 r. w godz. 18:00-22:00.

Wydarzenie stanowi kontynuację odbywającej się od sześciu lat Nocy Matematyki. Tym razem jednak z inicjatywy Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Matematyki Stosowanej dr. Jerzego Stochela do królowej nauk – matematyki dołączyły chemia i fizyka. Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w wieku 11-15 lat zainteresowanych naukami ścisłymi.

Spotkanie rozpocznie dr inż. Paweł Janowski (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej) wykładem inauguracyjnym Na zmarszczki rad, czyli słów kilka o promieniotwórczości. Następnie uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy wezmą udział w warsztatach, pokazach, eksperymentach oraz grach logicznych przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Energetyki i Paliw, Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki Stosowanej.

Patronat nad wydarzeniem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Organizację wspierają Fundacja dla AGH oraz Fundacja im. Profesora Kazimierza Bartla.

Liczba miejsc jest ograniczona. Rekrutację bezpośrednio ze szkołami prowadzą organizatorzy (każda placówka może zgłosić maksymalnie 15 uczniów). Pracownicy AGH mogą zgłaszać dzieci indywidualnie (komunikat Kanclerza w tej sprawie wraz z formularzem rejestracyjnym został rozesłany 6 marca 2017 r.).

Dzień liczby Pi (3,14) obchodzony jest 14 marca. Data nie jest przypadkowa – w zapisie amerykańskim (najpierw miesiąc, potem dzień) 14 marca zapisujemy jako 3.14, co odpowiada wartości liczby Pi. Dzień ten służy przede wszystkim promocji matematyki i nauk ścisłych.

Miejsce: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, ul. Reymonta 19 (bud. D-10)