21.11.2019

Rusza Festiwal Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo.

Synestezje 2018; fot. A. Gonera, KSAF AGH

Synestezje 2018; fot. K. Sadowy, KSAF AGH

Koncerty, wystawy, filmowe projekcje, oraz autorskie spotkania – 21 listopada 2019 r. rusza Festiwal Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo. Potrwa do 24 listopada.

Początek wydarzenia to wspólny projekt Festiwali Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo. i MFF Etiuda&Anima, podczas którego wystąpi Tymon Tymański & Yasstet, będzie można zobaczyć animowane etiudy studentów ASP, a Leszek Dawid oraz Łukasz Gutt opowiedzą o filmie „Broad Peak”. Drugiego dnia festiwalu w Klubie STUDIO zabrzmi muzyka folkowa oraz orientalna, a wszystko to dzięki Dikanda & Marko Kukobat oraz Kroke & Maja Sikorowska. W sobotę na scenie pojawi się zespół The Dumplings, który realizuje swoją pożegnalną trasę „Przykro Mi”. Na zakończenie powrót do przeszłości – Kult ze swoją Pomarańczową Trasą! Klub Gwarek oraz Klub Zaścianek będą gościć różne nurty muzyczne – folkmetalowe brzemienia w wykonaniu Percival Schuttenbach, oraz indie-rockowy kwartet Terrific Sunday. Kraków będzie reprezentował znany wielu Buskers Band, Aco Project oraz Ad Libitum

Miejscem festiwalowych wydarzeń będą studenckie kluby: STUDIO, Gwarek i Zaścianek.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 2012 pod nazwą Sophiscapes. Muzyka. Plastyka. Słowo. W 2013 r. Sophiscapes zastąpiło słowo Synestezje. Odtąd Festiwal Synestezje promuje głównie twórczość polskich artystów. Poprzednie edycje projektu pokazały, że trzech tytułowych płaszczyzn działania twórców: muzyki, plastyki i słowa nie należy rozdzielać. Co więcej – należy je wydobywać, podkreślać, a nawet pobudzać do kreowania dzieł świadczących o ich nierozerwalności, przenikaniu się i koegzystencji. Usłyszeć obraz, namalować słowo, muzyce nadać barwę, co najważniejsze: po polsku.

Organizatorem Festiwalu Synestezje. Muzyka. Plastyka. Słowo. jest Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA.

Szczegółowy program