24.04.2013

Rozpoczęcie budowy Centrum Energetyki AGH

23 kwietnia br. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy Centrum Energetyki AGH – największej inwestycji w historii uczelni.

Symboliczne "wbicie łopaty" ze strony JM Rektora, prof. Tadeusza Słomki

Wizualizacja Centrum Energetyki

W nowoczesnym kompleksie, na powierzchni 15 tys. m kw. powstanie 38 specjalistycznych zespołów laboratoryjnych, które będą służyć naukowcom z AGH, a także badaczom z instytucji krajowych i zagranicznych, które współpracują z naszą uczelnią.

Jednym z priorytetów Centrum Energetyki AGH będą badania w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, prowadzone i koordynowane przez AGH w ramach Węzła Wiedzy i Innowacji „InnoEnergy” Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT), a także badania nad biomasą, fotowoltaiką, energią jądrową czy sieciami przesyłowymi.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 190 mln zł, z czego 62 mln zł pochodzą z dofinansowania Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja zostanie wykonana przez konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA oraz Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe NTB Sp. z. o.o.