05.11.2021

Rocznica Sonderaktion Krakau – Akademicki Dzień Pamięci

6 listopada 2021 r. mija 82. rocznica zbrodniczej akcji gestapo Sonderaktion Krakau. Środowisko akademickie Krakowa wspomina to wydarzenie, obchodząc Akademicki Dzień Pamięci. W tym roku przypada on na 5 listopada.

• godz. 9.00 – Cmentarz Rakowicki, Cmentarz Salwatorski
    złożenie kwiatów na grobach zmarłych profesorów szkół wyższych Krakowa

• godz. 11.00 – Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego
    wystąpienie Rektora UJ prof. Jacka Popiela, recytacja poezji w wykonaniu Rektor AST prof. Doroty Segdy, Apel Pamięci, złożenie wieńców pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum UJ oraz pod Dębem Wolności

• godz. 19.30 – kolegiata uniwersytecka św. Anny
    msza św. w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników, studentów i doktorantów uczelni krakowskich i małopolskich.

Podczas zbrodniczej akcji wymierzonej w polską inteligencję niemieckie władze okupacyjne aresztowały 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 22 pracowników Akademii Górniczej. Naukowcy zostali wywiezieni do obozów w Sachsenhasen i Dachau, gdzie życie stracili m.in. pierwszy rektor Akademii Górniczej prof. Antoni Hoborski oraz prof. Władysław Takliński, rektor Akademii Górniczej w latach 1933–1939.
Od 2015 r. rocznica tragicznych wydarzeń obchodzona jest wspólnie przez krakowskie uczelnie.