04.05.2019

Rejs „Znaczy AGH”


Z okazji 100-lecia AGH oraz 10-lecia Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH w terminie 4-18 maja 2019 r. odbędzie się wyjątkowy, jubileuszowy rejs na trasie Brest–Amsterdam–Goteborg. Wydarzenie ma charakter stażowo-szkoleniowy, a przed uczestnikami dwa 8-dniowe etapy po Morzu Północnym na pokładzie żaglowca STS Fryderyk Chopin.

Wymagająca trasa, żeglarskie wyzwania na wodach pływowych i świetna załoga – to elementy wyprawy gwarantowane przez organizatorów. Uczestnicy będą mogli m.in. wyglansować mosiądze, wybić szklanki, rozwinąć bom bram sztaksel, zostać prawą ręką kuka, a przede wszystkim stanąć za sterami prawdziwego żaglowca.

STS Chopin to statek wybudowany w 1992 r. o oryginalnym ożaglowaniu typu bryg, ulubionym – w swoim czasie – przez piratów ze względu na osiąganie dużych szybkości. Jego portem macierzystym jest Szczecin. Znany jest od lat jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami. W 2012 r. zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a w kolejnym roku zajął trzecie miejsce, umacniając swoją pozycję w czołówce największych żaglowców świata. Wypróbowany też został w ekstremalnych warunkach, opływając zimą 1999/2000 Przylądek Horn.

Szczegółowe informacje