07.02.2019

Razem dla dzieci | 100 lat AGH – koncert rozrywkowy

fot. archiwum ZPiT AGH „Krakus”

fot. KSAF AGH

fot. archiwum Con Fuoco

Z okazji Jubileuszu 100-lecia AGH zapraszamy na wyjątkowy, wspólny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, Chóru i Orkiestry Smyczkowej AGH Con Fuoco oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”. Muzyczne wydarzenie pt. „Razem dla dzieci | 100 lat AGH” odbędzie się 7 lutego 2019 r. o godz. 18.00 w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).

W repertuarze znajdą się znane i lubiane przeboje rozrywkowe. Ponadto, aby w niebanalny sposób uczcić Jubileusz AGH, artyści szykują wokalno-instrumentalne niespodzianki. Uczestników koncertu czeka z pewnością wieczór pełen niezapomnianych wrażeń.

Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz firmę Novmar. Koncert ma charakter charytatywny – dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany dzieciom z domów dziecka przy ul. Rajskiej w Krakowie oraz w Żmiącej k. Limanowej. Bilety w cenie od 30 zł (dla pracowników) oraz od 20 zł (dla studentów) będą do nabycia w Dziale Socjalno-Bytowym AGH od połowy stycznia 2019 r. (szczegóły będą podane na początku nowego roku).

Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. Początek jego działalności datowany jest na 1949 r. Od tamtej pory nieprzerwanie związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą. Na swoim koncie ma już ponad kilka tysięcy koncertów w kraju i poza jego granicami. Podczas ponad blisko 200 podroży odwiedził większość państw Europy, wystąpił także w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Uhonorowany wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami na krajowych i międzynarodowych festiwalach prezentuje ojczysty folklor opracowany artystycznie do wymogów sceny. W swym repertuarze ma pieśni, tańce i melodie z 10 regionów Polski.

Orkiestra Reprezentacyjna AGH została założona w 2001 r. Jej dźwiękowa paleta barw składa się z takich instrumentów jak: flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, waltornia, obój, fagot, tuba, instrumenty perkusyjne oraz gitara. Skład orkiestry regularnie się zmienia, przybywa nowych członków, a wielu absolwentów, mimo zakończenia studiów, kontynuuje muzyczną przygodę z ORAGH. Muzyków można usłyszeć podczas wszystkich najważniejszych uroczystości akademickich AGH, koncertów w krakowskich klubach studenckich czy na różnego rodzaju wydarzeniach nie tylko w Krakowie. W repertuarze orkiestry, którą dyryguje Karol Pyka, znajduje się m.in. muzyka rozrywkowa, filmowa, utwory marszowe oraz polskie przeboje w nowych aranżacjach.

Chór i Orkiestra Smyczkowa AGH Con Fuoco występują od 2009 r. Muzyczny skład zespołu tworzy blisko 50 studentów i absolwentów krakowskich uczelni. Każdego roku muzycy licznie koncertują, reprezentując AGH na krajowych i zagranicznych koncertach, konkursach czy festiwalach. Dyrygentem chóru jest Diana Mrugała-Gromek. Repertuar chóru i orkiestry jest niezwykle szeroki: od średniowiecznych psalmów, przez klasyczne utwory z renesansu i baroku, skończywszy na nowatorskich aranżacjach muzyki współczesnej. Mimo że Con Fuoco jest najmłodszym chórem akademickim wśród krakowskich uczelni, już szczyci się wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej.