16.05.2019

Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości – Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie


Pokazy, konkursy, wykłady, eksperymenty i liczne niespodzianki czekają na uczestników XIX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, który odbędzie się w dniach 16-18 maja 2019 r. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości. Patronem wydarzenia został wybitny polski chemik, wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz minister skarbu II Rzeczypospolitej – Eugeniusz Kwiatkowski.

Na krakowskim Rynku Głównym zagości naukowe miasteczko festiwalowe, gdzie swój dorobek i osiągnięcia przedstawią krakowskie uczelnie oraz instytucje naukowe. Wiele atrakcji przygotowali także naukowcy i studenci AGH reprezentujący wszystkie wydziały oraz Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH.

Uroczyste otwarcie miasteczka nastąpi 16 maja o godz. 12.00, a poprzedzi je występ Orkiestry Reprezentacyjnej AGH (godz. 11.00). Tego samego dnia na festiwalowej estradzie wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” (godz. 15.30).

W tym roku po raz pierwszy otwarta zostanie festiwalowa „Kawiarenka Naukowa”, w której będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, spotkać się z ważnymi osobistościami naukowymi, a także wziąć udział w dyskusjach i debatach.

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne:

 • koncert inauguracyjny „Jazz in Academia” przygotowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie
  data: 15 maja
  miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

 • spektakl dyplomowy „Ostatni dzwonek. Utopia” przygotowany przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie
  data: 16 maja
  miejsce: Scena Teatru AST im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22

 •  koncert „Poruszenia – muzyka w ruchu” przygotowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie
  data: 18 maja
  miejsce: Scena Teatru AST im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22


Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie jest organizowany od 2000 r. przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i sztuki poprzez prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych oraz ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i ich wpływu na jakość życia.

Decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa głównym organizatorem tegorocznego festiwalu został Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Szczegółowe informacje

Program festiwalu 

Prezentacje AGH