06.04.2022

Prezentacja unikatowej zawieszki archeologicznej z Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Zdjęcie przedstawia okrągły pierścień na białym tle - zawieszkę, na obwodzie której znajdują się osiem małych wypustek przypominających kaczki. Pod zawieszką fragment miarki obrazujący jej rozmiar - 5 cm.

Unikatowa zawieszka kultury czerniachowskiej odnaleziona na stanowisku we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Fot. W. Ochotny

6 kwietna w AGH odbędzie się prezentacja unikatowego znaleziska archeologicznego – zawieszki z obszaru Wdeckiego Parku Krajobrazowego (woj. kujawsko-pomorskie).

Wydarzenie wpisuje się w program seminarium „Archeologia w świetle lasera”, podczas którego odbędzie się prezentacja wyników badań prowadzonych przez pracowników i studentów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska we współpracy z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym przy pracach archeologicznych na stanowisku Osada Osie.

Najcenniejszym odkryciem pochodzącym z badanego stanowiska jest okrągła zawieszka – niewielki przedmiot wykonany z brązu, który przedstawia (jak się zdaje) osiem kaczek umieszczonych po jej obwodzie. W Europie znajdowano już podobne przedmioty (w oficjalnych źródłach znane są trzy lub cztery egzemplarze), jednak zawieszka odkryta w Borach Tucholskich jest jedyną zachowaną w całości.

Uroczysta prezentacja znalezisk archeologicznych wraz z odsłonięciem zawieszki będzie mieć miejsce w gmachu głównym AGH z udziałem władz uczelni, przedstawicieli Wdeckiego Parku Krajobrazowego, archeologów zaangażowanych w badania oraz zaproszonych gości. Następnie zabytki zostaną przeniesione na Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, gdzie o godz. 12.15 rozpocznie się otwarte seminarium. Zainteresowane osoby będą mogły oglądać eksponaty do godz. 14.00. To jedyna okazja, aby obejrzeć unikaty w perspektywie dwóch najbliższych lat. W przyszłości mają one być częścią ekspozycji w planowanym muzeum Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Otwarte seminarium „Archeologia w świetle lasera. Nowoczesne metody dokumentacji oraz prezentacji zabytków archeologicznych”

Godz. 12.15 (prezentacja eksponatów do godz. 14.00)
Miejsce: Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska (bud. C-4, sala 301)

Moderator: dr hab. inż. Krystian Kozioł, prof. AGH