28.02.2019

Piękno natury zapisane skanerem


Biblioteka Główna AGH zaprasza do zwiedzania wystawy prac Lidii Pasadyn-Ciuk „d.Nature. Skanografia”. Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej (I piętro) do 28 lutego 2019 r.

Skanografia stanowi cyfrowy zapis obrazu przedmiotu umieszczonego na płycie skanera, który można poddawać obróbce komputerowej, a następnie drukować. Jest efektem fascynacji nową technologią i artystycznych poszukiwań. Z uwagi na specyfikę operowania światłem świat widziany okiem skanera jest niezwykle szczegółowy, naturalistyczny, na co dzień niedostępny naszym oczom; obraz stwarza wrażenie „mikrotrójwymiaru”, cechuje się małą głębią ostrości oraz unikatowym rozkładem cieni. Skanografia łączy artystyczną wrażliwość, twórczą ekspresję i umiejętności oraz możliwości technologiczne. Efekt końcowy jest wynikiem pracy człowieka i maszyny.

Lidia Pasadyn-Ciuk urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą (obecnie Uniwersytet Rolniczy). Fascynację przyrodą przejęła od swego dziadka, Antoniego Żmudy (1889-1916), botanika-fizjografa, jednak to w Stanach Zjednoczonych zaczęła się jej przygoda ze skanografią. Podczas podróży urzekło ją piękno natury parków narodowych, zakochała się w kwitnących magnoliach. Pobyt w USA zaowocował pracami, które prezentuje na wystawie.

– Kwiaty są pasją mojego życia, rośliny otaczały mnie odkąd pamiętam. Najbardziej ekscytujący jest moment kwitnienia, na który nieraz trzeba czekać wiele lat. Zawsze chciałam zatrzymać i utrwalić tę ulotną chwilę, gdy kwiat osiąga pełnię swej urody. W moich pracach kwiaty żyją dłużej – mówi artystka.