26.06.2021

Pałac w Młoszowej otwarty dla zwiedzających


Na zdjęciu widać bryłę pałacu składającą się z dwóch części. Część wyższa, w stylu neorenesansowym, zwieńczona czerwonym dachem. Część niższa, do której prowadzi kamienny most. Pałac zlokalizowany w obszernym parku – połowę zdjęcia zajmuje zielony trawnik. Nad bryłą oświetlonego przez Słońce budynku błękitne niebo.

Pałac w Młoszowej. Fot. Anna Żmuda-Muszyńska

W dniach 26-27 czerwca br. AGH zaprasza do zwiedzania Pałacu w Młoszowej.

Pałac będzie otwarty w godz. 9.00–15.00.
Zwiedzanie parku będzie możliwe w godz. 8.00–21.00. 

Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej jest jednym z unikatowych zabytków na mapie Małopolski.

Młoszowa przez stulecia była własnością rodziny Młoszowskich, którzy wznieśli w tym miejscu dwór. W kolejnych latach obiekt zmieniał swoich właścicieli. W XIX w. pałac przejęła rodzina Florkiewiczów. W pierwszej kolejności, kiedy majątek dzierżawił Kajetan Florkiewicz, powstała tu oficyna zegarowa, arsenał, a także założono ogród. Następnie prace kontynuował jego syn Juliusz Ozdoba-Florkiewicz i wówczas obiekt został przebudowany w stylu neogotyckim – zbudowano kaplicę, taras oraz kilka baszt. Pod koniec XIX w., na zlecenie Juliusza Potockiego, pałac powiększył się o część neorenesansową, którą zaprojektował Zygmunt Hendel.

Opis zdjęcia: Na pierwszym planie, w prawej dolnej części dominuje kamienny lew. Na drugim planie w tle – elewacja frontowa pałacu. Bryła składa się z kilku części. Od lewej widoczne dwie wieże kaplicy, dalej elewacja nieco schowana, dalej wystający kamien
Elewacja frontowa pałacu. Fot. Anna Żmuda-Muszyńska

Bryła rezydencji jest niesymetryczna i niejednorodna. 

W pobliżu bramy św. Floriana, przez którą wchodzi się na teren parku, stoi neogotycki arsenał. Przed front pałacu prowadzi mostek strzeżony przez kamienne lwy. Obok stoi oficyna zegarowa w stylu klasycystycznym.

Za pałacem, od południowej strony rozciąga się park o powierzchni 17 ha z ponad 2200 drzewami, z czego kilka to pomniki przyrody. Jego założenie, wykorzystujące naturalny, buczynowy drzewostan, zostało skomponowane w XIX w. Wśród licznych alejek rozmieszczone są posągi.

Uczelnia zakupiła pałac od Skarbu Państwa w 2018 r. Obiekt wymagał gruntownego remontu. Wśród dotychczas zrealizowanych prac, które dokonywane są w porozumieniu i za zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, można wymienić: modernizację systemu ogrzewania całego kompleksu (zastąpienie kotłowni węglowej nowoczesną instalacją gazową) oraz uporządkowanie terenu i parkowego drzewostanu. Kolejne etapy to m.in. remont muru, bramy wjazdowej i mostu nad suchą fosą, termomodernizacja budynku, przebudowa części dachu, budowa wind osobowych, wymiana instalacji elektrycznej, remont podłóg, modernizacja kaplicy, a także konserwacja rzeźb w parku.