21.01.2017

„Oczyścić niebo” – premiera w Filmotece Małopolskiej


21 stycznia, w ramach przeglądu filmów wyróżnionych w projekcie „Filmoteka Małopolska 2016”, odbędzie się premiera filmu „Oczyścić niebo”.

 

Pokaz filmu „Oczyścić niebo" w reżyserii Pawła Augustynka Halnego i Piotra Augustynka odbędzie się o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ramach bloku tematycznego Miasto.

 

 

Jakość powietrza i jego ochrona stały się w ostatnich latach palącym tematem w całej Małopolsce. Film „Oczyścić niebo” poświęcony jest jednemu z zagadnień związanych z tą tematyką – historii kompleksowych badań powietrza, które wbrew panującemu w PRL tabu wokół ekologii, dzięki grupce naukowców – wizjonerów z AGH i Instytutu Meteorologii rozpoczęły się w latach 80. XX wieku na południu Polski. Badań, które mimo że dotyczyły ważnego problemu i zapowiadały sukces, nie zostały odpowiednio dofinansowane i w zawirowaniu zmian politycznych odsunięte na dalszy plan. W konsekwencji Kraków, a także cała Małopolska, bardzo opóźniły się w podjęciu działań poprawiających stan atmosfery, czego skutki odczuwamy niestety i współcześnie. Ten jakby się mogło wydawać niewielki dramat grupki naukowców, którym zakończono program badawczy, w perspektywie historycznej okazał się być ważnym elementem układanki, jaką jest próba poprawy jakości powietrza w Małopolsce.

 

W filmie głos oddany zostaje reprezentantom środowisk zaangażowanych w problem zanieczyszczeń atmosfery, profesjonalistom, naukowcom bezpośrednio związanym z badaniami. Jak okazuje się, bohaterowie, a w szczególności grupa naukowców skupiona wokół prof. Jacka Walczewskiego (wybitnego naukowca, pioniera polskiej astronautyki, związanego z AGH) podejmowali pracę w temacie ochrony powietrza również w okresach wcześniejszych, badając wpływ pyłów radioaktywnych z prób nuklearnych. Autorzy nawiązują tu do wcześniejszego filmu „Dosięgnąć nieba”, który traktował o polskim programie rakietowym (film ten zrealizowany został w 2015 roku również w ramach Filmoteki Małopolskiej).

 

Dokument ukazuje proces, który trwa w Małopolsce od wielu lat, który wciągnął wielu ludzi w problem zarówno pod kątem naukowym jak i społecznym, spowodował wiele dramatów zawodowych i osobistych, i który wpłynął na trzy pokolenia, i wciąż trwa, determinując przyszłość regionu.

 

Filmoteka Małopolska to program, którego celem jest utrwalenie w formie filmów dokumentalnych i notacji filmowych, wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Małopolską. Organizatorem konkursu jest Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a koordynacją projektu oraz prac jury zajmuje się Małopolski Ogród Sztuki, działający w strukturze Teatru. Konkurs realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego.

 

Szczegółowe informacje