04.12.2020

Obchody górniczego święta w AGH – Barbórka 2020

fot. Zbigniew Sulima

Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz Przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski, prof. AGH serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH do zdalnego udziału w uroczystościach z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta „Barbórki”.

Z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń tegoroczne obchody będą miały mocno okrojoną formę.

4 grudnia 2020 r. o godz. 9.00 w kolegiacie św. Anny odprawiona zostanie msza święta, a o godz. 13.00 w Auli AGH odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AGH, w którym wezmą udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Transmisja posiedzenia będzie dostępna na stronach: www.agh.edu.pl, barborka.agh.edu.pl oraz wgig.agh.edu.pl.

Program uroczystego posiedzenia Senatu AGH

• „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”
  • Otwarcie posiedzenia Senatu AGH przez Rektora AGH prof. Jerzego Lisa
  • Wystąpienie Dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marka Cały
  • Wręczenie stopni górniczych
  • Wręczenie wyróżnień wydziałowych
  • Zakończenie posiedzenia Senatu
  • Hymn górniczy

Obchody Barbórki 2020 poprzedzi 61. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, podczas której studenci zaprezentują swoje najciekawsze osiągnięcia naukowe minionego roku. Wydarzenie odbędzie się w formie online 3 grudnia 2020 r.

W tym roku nie odbędą się przyciągające uwagę widzów wydarzenia towarzyszące, jakimi są: Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, „Pochód lisów” – przemarsz ulicami miasta Orszaku Górniczego, czy „Skok przez skórę” – symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku Górnictwo i Geologia.