Moc rozumu – Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

„Moc rozumu” – pod takim hasłem w dniach 17-19 maja odbędzie się tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Tym razem organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości zmieniania świata przez człowieka i wiążącą się z tym odpowiedzialność. Akademia Górniczo-Hutnicza serdecznie zaprasza do udziału w festiwalowych wydarzeniach.

Wszystkie wydziały AGH oraz Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH będą prezentować się w zlokalizowanych na płycie Rynku Głównego namiotach festiwalowego miasteczka.

Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w zabawach, konkursach, quizach, łamigłówkach oraz strategicznych grach losowych. Naukowcy i studenci AGH przygotowali m.in. pokazy lewitującej lokomotywy, skanowania trójwymiarowego czy druku 3D, eksperymenty chemiczne, doświadczenia z pogranicza fizyki i medycyny oraz tłumaczące podstawowe prawa czy zjawiska występujące w przyrodzie.

Na odważnych czeka wycieczka w świat bezpiecznych wyładowań elektrycznych, będzie można także zanurzyć się w Wirtualnej Rzeczywistości oraz wejść do basenu cieczy nienewtonowskiej, by empirycznie sprawdzić zachodzące tam zjawiska. Odwiedzający dowiedzą się, w jaki sposób przewodzony jest impuls nerwowy, jak działa cyklon, jak wygląda wnętrze kryształu, jak zmusić światło do… komponowania, a także jak działa Internet Rzeczy i czy można podłączyć do Internetu doniczkę z kwiatkiem. Będzie można zobaczyć robota naśladującego emocje i humanoidalnego robota NAO, samochód autonomiczny, mobilny model kopalni odkrywkowej, roboty i pojazdy zasilane energią ze źródeł odnawialnych oraz modele: żurawia pompowego ropy naftowej, działającej platformy wiertniczej morskiej, urządzenia wydobywczego gazu ziemnego Odbędą się warsztaty z wizualizacji zapachów, a chętni będą mogli przejść testy psychologiczne i testy typów osobowości. Na entuzjastów ekologii czeka prezentacja odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem edukacyjnej pompy ciepła, modułu fotowoltaicznego, kolektora słonecznego płaskiego oraz rurowego, studzienka rozdzielcza do wymiennika gruntowego.

A to tylko niewielka część przygotowanych przez AGH atrakcji. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej.

Warto dodać, że w czwartek, 17 maja, na estradzie na Rynku Głównym wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna AGH (godz. 11.00-12.00) oraz Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” (godz. 15.45-16.45).

Koncert finałowy XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie odbędzie się 19 maja o godz. 18.00 w Akademii Górniczo-Hutniczej (bud. A-0, hol główny).

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie jest organizowany od 2000 r. przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki i sztuki poprzez prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych oraz ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i ich wpływu na jakość życia.

Decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w 2018 r. Dorobek naukowy Profesora dowodzi, jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu.

Szczegółowe informacje o XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie