25.11.2014

„Krakus” – uroczyste obchody jubileuszu 65-lecia


Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus im. Wiesława Białowąsa zaprasza serdecznie wszystkich sympatyków na koncerty jubileuszowe. Uroczyste występy w ramach 65-lecia działalności artystycznej zaplanowane w dniach 25-28 listopada 2014 r. odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury.

 

Krakus jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. Początek działalności datowany jest na 1949 r. Od tamtej pory nieprzerwanie związany jest z Akademią Górniczo-Hutniczą.
Na swoim koncie zespół ma już ponad 4700 koncertów w kraju i poza jego granicami. Podczas ponad 170 podroży odwiedził większość państw Europy, wystąpił także w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. We wrześniu br. brał udział w Shanghai Tourism Festival w Chinach.

 

Uhonorowany wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami na krajowych i międzynarodowych festiwalach prezentuje ojczysty folklor opracowany artystycznie do wymogów sceny. W swym repertuarze ma pieśni, tańce i melodie z 10 regionów Polski. Podczas listopadowych koncertów dostojny jubilat zaprezentuje się w wielopokoleniowym składzie. Publiczność będzie mogła podziwiać aktualnych członków, wychowanków oraz młodzież i dzieci. Na scenie pojawi się łącznie ponad 200 wykonawców – tancerzy, śpiewaków i muzyków, w przedziale wiekowym od czterech do 81 lat. W programie znajdą się utwory i choreografie znane z repertuaru zespołu, ale przygotowane w zupełnie nowym, odświętnym wydaniu. Zgodnie z niepisaną tradycją Krakusa każdy jubileusz opowiada barwną i niezwykłą, ale odrębną opowieść z polskim folklorem w roli głównej. W tym roku wyjątkowo pojawi się także okolicznościowy akcent patriotyczny.

 

Więcej informacji na temat obchodów jubileuszowych i zespołu można znaleźć na stronie www.krakus.net oraz oficjalnych profilach w serwisach społecznościach:  www.facebook.com/zpitKrakus, instagram.com/zpit_agh_krakus.