15.10.2015

Koncert w komorze bezechowej – „aXes – Triduum Muzyki Nowej: Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka”


15 i 16 października 2015 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbędą się koncerty muzyczne w niecodziennych i nietypowych miejscach.

 

Koncerty odbędą się w ramach wydarzenia muzycznego – międzynarodowej konferencji „aXes – Triduum Muzyki Nowej: Dźwięk. Przestrzeń. Akustyka”. W tegorocznej edycji główny organizator, Akademia Muzyczna w Krakowie, skoncentrowała się na aspekcie przestrzennym i akustycznym muzyki, zapraszając do współpracy zespół prof. Tadeusza Kamisińskiego z Laboratorium Akustyki Technicznej AGH (Katedry Mechaniki i Wibroakustyki). Owocem współdziałania AM i AGH będzie seria unikatowych koncertów, podczas których słuchacze będą mogli doświadczać muzyki w specjalnie przygotowanych, skrajnych warunkach akustycznych.

 

Pierwszy z koncertów odbędzie się 15 października (czwartek) o godz. 21:00 w komorze bezechowej i pogłosowej AGH (budynek D-1). Ideą tego koncertu będzie zaprezentowanie słuchaczom tych samych utworów w diametralnie rożnych przestrzeniach akustycznych – pozbawionej pogłosu komorze bezechowej oraz specjalnej komorze posiadającej wysoki czas pogłosu. Pracownicy AGH przybliżą słuchaczom specyfikę miejsca oraz wyjaśnią założenia tego eksperymentu akustycznego.

 

16 października (piątek), także o godz. 21:00, odbędzie się kolejny koncert na pływalni AGH (ul. Jana Buszka 4). Będzie to z jedno z najbardziej wyczekiwanych przez publiczność wydarzeń – pierwszy w Polsce koncert z muzyką graną na żywo i transmitowaną pod powierzchnię wody za pomocą specjalnych głośników. Słuchacze, aby wysłuchać koncertu, będą musieli zanurzyć się pod powierzchnię wody. Dodatkowo na trybunach publiczność będzie mogła odsłuchiwać „podwodny koncert” na słuchawkach. Transmisja będzie możliwa za pomocą hydrofonu – specjalistycznego mikrofonu służącego do odbierania dźwięków rozchodzących się w wodzie.

 

Patronat nad konferencją objęli Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Zdzisław Łapiński oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka.

 

Zapraszamy także na pozostałe koncerty wydarzenia „aXes”, trwającego od 15 do 18 października w budynku Akademii Muzycznej przy ul. Św. Tomasza 43. Szczegółowy program: www.amuz.krakow.pl

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, ilość miejsc jest jednak ograniczona.

 

W przypadku koncertu na basenie obowiązują stroje kąpielowe (obowiązkowe także czepki).