23.01.2019

Inżynieria powierzchni implantów – interdyscyplinarne wyzwanie XXI w.

23 stycznia 2019 r. o godz. 9.00. odbędzie się kolejne Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego oraz Seminarium Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH.

Referat pt. „Inżynieria powierzchni implantów – interdyscyplinarne wyzwanie XXI wieku.” wygłosi prof. dr hab. Andrzej Kotarba z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Miejsce: ACMiN (ul. Kawiory 30, bud. D-16, sala audytoryjna 1.02A)

Streszczenie

Co drugi z nas w podeszłym wieku będzie nosił w swoim organizmie implant. Kilka tysięcy osób umiera rocznie w Polsce z powodów komplikacji post-implantacyjnych. Zatem materiały oraz sposób wytwarzania implantów stanowią centralne zagadnienia dla naszego zdrowia i życia. W trakcie seminarium podjęta zostanie tematyka projektowania i optymalizacji powierzchni implantów, z punktu widzenia fizykochemika powierzchni. Zapewnienie najistotniejszych funkcji powierzchni implantu (antykorozyjnej, biokompatybilności, antybakteryjnej, terapeutycznej) stanowi bez wątpienia wyzwanie na miarę XXI wieku. Interdyscyplinarne badania naukowe mają tu nieocenione znaczenie.