17.06.2016

III Parada Robotów – Droniada 2016

Research Robot

W dniach 17-19 czerwca 2016 r. na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim (piątek, sobota) oraz na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie (niedziela) odbędzie się III Parada Robotów – Droniada 2016, w której wezmą udział studenci AGH: Aero Team ILK AGH, Research Robot AGH oraz AGH Racing Team.

Aero Team ILK AGH weźmie udział w konkursie dla zespołów akademickich (17-18 czerwca br.). Zadanie konkursowe polegać będzie na odszukaniu na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim jednej z trzech zaginionych osób (spadochroniarza, nastolatka chorego na cukrzycę lub starszej kobiety cierpiącej na zaniki pamięci) oraz jednego z należących do nich przedmiotów. Nasz zespół do poszukiwań użyje rozwojowej wersji wielokrotnie nagradzanej autonomicznej platformy latającej Miner z napędem elektrycznym oraz multikoptera. Czas na wykonanie zadania to 15 minut. Wynik poszukiwań trzeba będzie nanieść na mapę, z którą do akcji mogliby wkroczyć ratownicy. Istotą konkursu jest analiza i synteza informacji. Wygra zespół, który jak najszybciej i jak najdokładniej wykona zadanie. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Honorową Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i nagrodę pieniężną Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 tysięcy złotych.

Z kolei Grupa Research Robot AGH będzie uczestniczyć w warsztatach reagowania kryzysowego, poprzedzających konkurs zespołów akademickich, gdzie przetestuje swoje urządzenie z ratownikami (poszukiwanie zaginionej osoby w hangarze). Research Robot AGH to robot mobilny gąsiennicowy Put2 , który jest przeznaczony do jazdy w terenie i pozwala na tworzenie mapy otoczenia (z użyciem technologii Self Localization and Mapping, czyli mapowanie wizyjnego bez użycia GPS) oraz wyznaczenie optymalnej trasy do danego celu.

Trening służb reagowania kryzysowego odbędzie się z wykorzystaniem różnych sensorów np. kamer pracujących w podczerwieni i czujników promieniowania z uwzględnieniem specyfiki działania mobilnych stanowisk dowodzenia. Celem treningu jest prezentacja aktualnego stanu rozwoju dronów, robotów i systemów fuzji informacji oraz doprecyzowanie potrzeb informacyjnych służb reagowania kryzysowego.

Aero Team ILK AGH oraz Research Robot AGH zaprezentują swoje urządzenia na wystawie dronów i robotów, która odbędzie się 19 czerwca br. na Stadionie Miejskim.

Tego samego dnia na parkingu Stadionu Miejskiego odbędzie się także pokaz bolidów, którego współorganizatorem jest AGH Racing Team. To będzie wyjątkowa okazja, aby zobaczyć pojazdy, biorące udział w Międzynarodowych Zawodach Formuła Student / FSAE, wzorowanych na wyścigach Formuły I. W pokazie weźmie udział m.in. 8 ekip z Polski, które chcą przekonać światową federację do organizacji Formuły Student w Polsce.

Szczegółowe informacje: http://www.5zywiolow.pl/parada-robotow/