01.06.2022

Grand Prix dla Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”

Na scenie widoczna w dwóch rzędach grupa dzieci w strojach krakowskich. W pierwszym rzędzie, widoczna dziewczynka trzymająca dyplom z napisem Grand Prix. Przyciemniona sala - nad dziećmi widoczne reflektory świecące na zielono.

Fot. arch. ZPiT AGH Krakus

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus zostały nagrodzone nagrodą główną – Pucharem Czarnych Diamentów – podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Power”, który odbył się 28 maja br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Grupy dziecięce zaprezentowały podczas festiwalu obrazek pt. „Legenda o smoku wawelskim”.  Choreografia i inscenizacja została przygotowana przez Katarzynę Piwowar, która jest instruktorką Małego Krakusa od 2010 r. (związana z zespołem  od 1987 r.). Opracowaniem muzycznym zajął się kierownik kapeli „Krakusa” – Maciej Maksoń. Dzieci z Małego Krakusa pokonały wszystkie zespoły w czterech kategoriach, na które podzielono prezentacje „Power Folk”.

„Krakus” zaprezentował się również w kategorii – „Inspiracja folklorem”. Tancerze z grupy studenckiej: Bożena Janus, Aleksandra Olszanecka, Julia Trojańska, Jakub Kwoka, Mateusz Pilecki i Mateusz Romowisz, zatańczyli do utworu N. Szroeder i R. Kamińskiego „Przypływy”. Kompozycja zatytułowana „Miłość w słowach się nie mieści”, również w choreografii Katarzyny Piwowar, wywalczyła drugie miejsce.

Trzydniowy festiwal był podzielony na części: Power Eksperyment, Power Folk i Power Dance. We wszystkich kategoriach oceniono ponad 160 prezentacji.