04.12.2018

Górnicze święto w AGH – „Barbórka”


fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

fot. Artur Bator

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz Przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski, prof. AGH serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników oraz wszystkich przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji górniczego święta „Barbórki”. Obchody rozpoczną się 4 grudnia, a główne uroczystości odbędą się w dniach 6-7 grudnia 2018 r.

Tradycyjnie „Barbórkę” zainauguruje „Pochód lisów”, czyli przemarsz orszaku górniczego ulicami Krakowa do Kolegiaty Św. Anny, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta msza św. dla wszystkich górników regionu małopolskiego. Rektor, prorektorzy, dziekani wydziałów Pionu Górniczego oraz przedstawiciele przemysłu przejadą trasę w dorożkach, za nimi pieszo przejdą z pochodniami pracownicy i studenci. Wydarzenie uświetni Orkiestra Reprezentacyjna AGH. Orszak wyruszy o godz. 17.00.

W ramach głównych uroczystości „Barbórkowych” odbędzie 59. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego.

Oficjalne obchody zakończą się sesją  „25 lat JSW – 100 lat AGH” oraz uroczystym posiedzeniem Senatu AGH i tradycyjnym skokiem przez skórę stanowiącym ceremonię przyjmowania nowicjuszy do stanu górniczego.

W program obchodów górniczego święta wpisana jest także 60. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, którą można oglądać w AGH w dniach 1-2 grudnia.

„Barbórka” jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję naszej uczelni. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. Jest to wyjątkowe wydarzenie kulturalne Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka może zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.

6 grudnia

  • 8.30 – uroczyste otwarcie 59. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego (bud. A-0, Aula AGH)
  • 9.30 – obrady 59. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego wg. odrębnego programu 
  • 17.00 – podsumowanie Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego – wręczenie dyplomów


7 grudnia

  • 8.45-10.15 –  uroczysta sesja podsumowująca rok jubileuszowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej – „25 lat JSW – 100 lat AGH” (bud. A-0, Aula AGH)
  • 10.30 –  uroczyste otwarcie Auli JSW (bud. A-1, sala 220)
  • 13.00 –  uroczyste posiedzenie Senatu AGH (bud. A-0, Aula AGH)
  • ok. 14.30 –  tradycyjny skok przez skórę (hol na parterze bud. A-0)

Szczegółowe informacje wraz z pełnym programem obchodów znajdują się na stronie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.