23.11.2021

Godspeed, Los Polacos! – 40. rocznica zdobycia przez kajakarzy ATTK Bystrze Kanionu Colca


Od lewej: Andrzej Piętowski, Piotr Chmieliński, Jacek Bogucki, Jerzy Majcherczyk, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski. Na zdjęciu brakuje Zbigniewa Bzdaka, który zabezpieczał wyprawę w Limie. Fot. Jacek Bogucki. Źródło: http://theexplorersclubpolska.pl/

Mija 40 lat od jednej z największych polskich wypraw podróżniczych. W 1981 r. członkowie działającego przy AGH Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” jako pierwsi przepłynęli kajakami najgłębszy kanion świata – kanion rzeki Colca w Peru. Z tej okazji ATTK Bystrze zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Godspeed, Los Polacos!”, który odbędzie się 23 listopada 2021 r. o godz. 18.30 w sali audytoryjnej bud. U-2 (ul. Reymonta 7). Wstęp bezpłatny.

Obsypany nagrodami film opowiada o akademickiej wyprawie kajakowej Canoandes '79, w której wzięli udział: Andrzej Piętowski (kierownik), Jacek Bogucki, Zbigniew Bzdak, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. Kajakarze nadali w Kanionie Colca kilka nazw, zatwierdzonych następnie przez Instytut Geograficzny w Peru, np. Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków czy Kanion Czekoladowy.

Uczestnicy wyprawy przez kolejne cztery dekady inicjowali i realizowali szereg aktywności eksploracyjnych, naukowych i edukacyjnych, przyczyniając się do rozwoju regionu Doliny Colca, która stała się obecnie drugą po Machu Picchu atrakcją turystyczną Peru.

Zdobycie Kanionu Rio Colca zostało uznane przez amerykański magazyn „Paddler” za jedno z najważniejszych dokonań eksploracyjnych XX w., a w 1984 r. wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Było też wielokrotnie opisywane przez „National Geographic”. W 20. rocznicę wydarzenia grupa kajakowa Canoandes ’79 otrzymała najważniejszą polską nagrodę eksploracyjną – Super Kolosa.

Kanion Colca ma długość 120 kilometrów. Jego ściany wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, a z prawej – na 4200 m. Różnica poziomów między jego wlotem (3050 m n.p.m.) a wylotem (950 m n.p.m.) wynosi 2100 m.