13.12.2017

„Frida i Diego. Niech żyje życie!” – wystawa fotograficzna


Do 13 grudnia br. w Klubie Profesora AGH można oglądać wystawę fotograficzną Frida i Diego. Niech żyje życie!Wyjątkowa ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających barwną historię pary meksykańskich artystów: Fridy Kahlo i Diego Riviery oraz łączącej ich miłości.

Wśród prezentowanych na wystawie prac można zobaczyć dzieła wielkich fotografów, takich jak: Edward Weston, Guillermo Kahlo czy Manuel Alvarez Bravo. Zdjęcia pokazują dzieciństwo i młodość Fridy oraz Diego, ich burzliwy związek, a także różne wydarzenia historyczne i polityczne, których byli świadkami.

Wystawa Frida i Diego. Niech żyje życie!” jest jednym z wielu oryginalnych wydarzeń kulturalnych wspieranych przez Akademię Górniczo-Hutniczą, która dwa lata temu otrzymała tytuł Mecenasa Kultury Krakowa roku 2014

  • Wystawę będzie można oglądać do 13 grudnia br. od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00.
  • Miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza, Klub Profesora (bud. A-0, niski parter)  


Meksykańska malarka Frida Kahlo (1907–1954) jest obecnie ikoną kultury popularnej na świecie. Chociaż Kahlo była znaną artystką, w swoim czasie nie uchodziła za cenioną malarkę.

Pierwsze lata jej życia były naznaczone chorobą Heinego-Medina oraz rewolucją meksykańską, która rozpoczęła się w 1910 r. Mimo wszystko Fridę cechowała energia, siła i pogoda ducha. Edukacja w elitarnych instytucjach przyczyniła się do ukształtowania jej poglądów politycznych – należała wtedy do grupy radykałów, którzy w późniejszym okresie stali się cenionymi artystami i intelektualistami Meksyku.

W 1925 r. życie Fridy, mającej wówczas 18 lat, zmienił wypadek – trolejbus zderzył się z autobusem, którym podróżowała. Poręcz pojazdu przebiła jej kręgosłup, łamiąc go w kilku miejscach. Wypadek ten miał tragiczne skutki dla Fridy – od tego momentu w całym swoim życiu przeszła ponad 30 operacji.

W wieku 21 lat (1928 r.) Kahlo wstąpiła do partii komunistycznej, gdzie spotkała Diego Riverę. Najsłynniejszy meksykański malarz był pod wrażeniem silnej osobowości artystki i autentyczności jej dzieł. Wkrótce wzięli ślub (1929 r.). Rozwiedli się w 1940 r., a po kilku miesiącach, jeszcze w tym samym roku, pobrali się ponownie.

Chociaż darzyli się ogromnym uczuciem, to ich liczne romanse, cierpienie Fridy spowodowane niemożliwością zostania matką i częstymi chorobami sprawiły, że ich małżeństwo było burzliwe. Byli dla siebie największą miłością, ale także kochali sztukę.

Diego pokazał mi rewolucyjny aspekt życia i prawdziwe wyczucie barw – powiedziała kiedyś Kahlo. Pomimo rozbieżności zdań i ciągłych rozstań, oboje nauczyli się kochać i dbać o swój związek. Para miała szerokie grono znajomych, nawiązała głębokie przyjaźnie z wielkimi osobowościami. Diego i Frida byli związani z najważniejszymi artystami swoich czasów, jak: Pablo Picasso, Wasilij Kandinsky, Andre Breton, Siergiej Einstein, Marcel Duchamp, Max Ernst, Amedeo Modigliani, Nickolas Muray, i inni.

Diego Riviera uważany jest za najważniejszego malarza meksykańskiego XX w. Do jego licznych zasług należy powrót malarstwa freskowego do sztuki nowoczesnej i architektury. Radykalne stanowisko polityczne Riviery, podobnie jak burzliwy romans z Fridą Kahlo, przyczyniły się do wzrostu jego popularności. Podczas wizyt w Stanach Zjednoczonych w latach 1920–1940, Rivera propagował swoje wizje artystyczne, realizując projekty w przestrzeniach publicznych i galeriach, inspirując tym samym innych artystów oraz publiczność.

Frida Kahlo i Diego Rivera byli mecenasami odradzającej się współczesnej sztuki Meksyku. Poprzez sztukę pokazywali burzliwą historię kraju budującego swoją tożsamość. Dziś są niewątpliwie jedną z najbardziej barwnych i niezapomnianych par XX w.