31.12.2019

„Człowiek w nieludzkich czasach” – wystawa


W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w Bibliotece Głównej AGH została przygotowana wystawa pt. Człowiek w nieludzkich czasach. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Ekspozycję można oglądać w sali wystawowej do końca 2019 r. 

Wystawa ukazująca mechanizmy jednej z najbardziej krwawych wojen w historii ludzkości przypomina o tragizmie tamtych czasów – cierpieniu milionów ludzi.

W problematykę ekspozycji wprowadza kalendarium ówczesnych wydarzeń w Polsce, w Europie i Afryce Północnej. Tematyka wystawy koncentruje się wokół takich zagadnień jak: kampania wrześniowa, prześladowania i eksterminacja narodów, Katyń, Niemcy w Krakowie, pojednanie i pamięć.

Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia archiwalne i dokumenty z tamtych lat, wybrane obwieszczenia i afisze, odznaczenia, mapy. Wśród wystawionych artefaktów znajdują się także elementy uzbrojenia żołnierzy polskich, niemieckich i sowieckich.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej. Komisarzem wystawy oraz autorem scenariusza i tekstów jest dr Jerzy Pałosz z Wydziału Humanistycznego AGH.