04.12.2016

„Barbórkę” czas zacząć – obchody górniczego święta


Pochód lisów AGH. Zdjęcie: K. Szufnara, KSAF AGH

Skok przez skórę w AGH. Zdjęcie: K. Montusiewicz, KSAF AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza studentów, pracowników, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół uczelni do udziału w górniczym święcie – „Barbórce”. Obchody, głęboko zakorzenione w historii AGH, rozpoczną się 4 grudnia. Z kolei główne uroczystości będą miały miejsce 8 i 9 grudnia.

Tradycyjnie, 4 grudnia ulicami Krakowa przejdzie wspaniały „Pochód lisów” – rektor, prorektorzy oraz dziekani wydziałów przejadą trasę w dorożkach, a za nimi przejdzie orszak, składający się z przedstawicieli przemysłu, pracowników i studentów AGH oraz mieszkańców Krakowa. W przemarszu nie zabraknie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, która jak zawsze muzycznie uświetni wydarzenie. „Pochód lisów” rozpocznie się o godz. 17.00 (na ul. Krupniczej, przy Auditorium Maximum UJ), a trasa powiedzie przez ul. Loretańską, Studencką, św. Anny, wokół Rynku Głównego aż do Kolegiaty św. Anny, gdzie o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta msza św.

Główne uroczystości w AGH zaplanowano na 8 i 9 grudnia 2016 r. Odbędzie się wtedy 57. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego oraz seminarium na temat niekonwencjonalnych metod kształcenia studentów AGH.

9 grudnia oficjalne obchody zwieńczy uroczyste posiedzenie Senatu AGH i tradycyjny „skok przez skórę” w holu gmachu głównego AGH, podczas którego do stanu górniczego przyjmuje się młodych adeptów sztuki górniczej. „Skok” odbywa się wedle scenariusza polskich studentów w Leoben, „przepracowanego” w okresie międzywojennym w Stowarzyszeniu Studentów Akademii Górniczej, a od 1948 roku według projektu Bogdana Smyły, doskonalonego przez prof. Witolda Żabickiego. W monografii prof. Artura Bębna pt. „Górnicza lampa się pali”, czytamy że górnik mający prawo nosić skórę nie mógł podlegać karom cielesnym, a nawet w żartach nie uchodziło górnika uderzyć po skórze. „Przypięcie skóry” było nie lada zaszczytem

W obchody „Barbórki” wpisuje się również 55. Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich.

8 grudnia 2016 r.

  • 8:30 - Uroczyste otwarcie 57. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego (bud. A-0, Aula)
  • 9:30 - Obrady 57. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego
  • 17:00 - Podsumowanie Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego - wręczenie dyplomów

9 grudnia 2016 r.

  • 8:15 - 9:45 Seminarium – „Niekonwencjonalne metody kształcenia studentów AGH” (bud. A-0, Aula)
  • 11:00 - Spotkanie władz AGH oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z Gośćmi przybyłymi na uroczystości (ZPiT "Krakus", ul. Reymonta 15, I p.)
  • 13:30 - Uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika (bud. A-0, Aula) oraz „Tradycyjny skok przez skórę” (ok. godz. 15:00) w holu bud. A-0
  • 16:30 - Biesiada Górnicza (Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva, ul. Św. Wawrzyńca 12)

Szczegółowe informacje