06.11.2020

Akademicki Dzień Pamięci w rocznicę Sonderaktion Krakau

Tradycyjnie 6 listopada, w rocznicę Sonderaktion Krakau, środowisko akademickie Krakowa i Małopolski obchodzi Akademicki Dzień Pamięci. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczne obchody będą miały ograniczony charakter.

Program uroczystości

• godz. 11.45
    uroczystość w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego – wystąpienie Rektora UJ, odczytanie przez studenta Apelu Pamięci oraz złożenie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami w budynku oraz pod Dębem Wolności (ze względu na aktualne obostrzenia w uroczystości wezmą udział jedynie przedstawiciele władz UJ)

• godz. 19.30
    Msza św. w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie w intencji ofiar Sonderaktion Krakau, poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych w minionym roku akademickim profesorów, pracowników i studentów uczelni Krakowa i Małopolski (ze względu na aktualne obostrzenia w uroczystości może wziąć udział jedynie nieliczna grupa reprezentująca środowisko akademickie Krakowa i Małopolski)
    Msza św. będzie transmitowana przez telewizję JP2TV (link do transmisji).

Podczas zbrodniczej akcji wymierzonej w polską inteligencję, dokonanej 6 listopada 1939 r., niemieckie władze okupacyjne aresztowały 183 osoby, w tym 22 pracowników Akademii Górniczej. Naukowcy zostali wywiezieni do obozów w Sachsenhasen i Dachau, gdzie życie stracili m.in. pierwszy rektor Akademii Górniczej prof. Antoni Hoborski oraz prof. Władysław Takliński, rektor Akademii Górniczej w latach 1933–1939.

Od 2015 r. rocznica tragicznych wydarzeń obchodzona jest wspólnie przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci.

Historia AGH –  Sonderaktion Krakau