Wydarzenia w AGH

fot. źródło Dreamstime

W 2023 r. przypadają: 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 480 rocznica jego śmierci i 480 rocznica wydania „De revolutionibus orbium coelestium”. Biblioteka Główna AGH zaprasza na wystawę poświęconą astronomowi. Wernisaż odbędzie się 9 maja 2023 r. o godz. 12.00. Ekspozycję można oglądać do końca października br.

Twórcy wystawy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak to było możliwe, że w małej miejscowości na skraju Europy, samotnie, w izolacji od świata naukowego, prowadząc badania w chwilach wolnych od natłoku obowiązków, dysponując instrumentami stworzonymi jeszcze w starożytności, a więc bez lunety, Mikołaj Kopernik dokonał epokowego odkrycia, zmieniając postrzeganie Ziemi we wszechświecie, a tym samym miejsce człowieka w porządku stworzenia.

Ekspozycja prezentuje kalendarium życia Mikołaja Kopernika, miejsca, w których żył i pracował, dziedziny, którymi – poza astronomią – intensywnie się zajmował (prawo, medycyna, kartografia, matematyka, ekonomia). Pokazuje też czym była rewolucja naukowa, spowodowana odkryciem teorii heliocentrycznej, a także losy dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”.

Wystawa przedstawia również związki astronoma z Krakowem. To na uniwersytecie w Krakowie niespełna 19-letni Mikołaj rozpoczął edukację akademicką.

Kopernik stał się inspiracją dla kultury masowej. Na wystawie można obejrzeć m.in. komiksy Piotra Drzewieckiego, a także memy. Zobaczymy też znaczki pocztowe, banknoty i medale.

Wystawa została przygotowana we współpracy z pracownikami Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska.

Więcej informacji o wystawie

Po otwarciu wystawy ok. godz. 12.45 w Czytelni Książek Własnych (sala 5, parter) odbędzie się prelekcja prof. Władysława Górala pt. Od Kopca Krakusa do dysku z Nebry.