Wydarzenia w AGH

Łazik Kalman, zwycięzca tegorocznych międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge, kończy 5 lat! Studentów, mieszkańców Krakowa, sympatyków nauki i miłośników technologii kosmicznych, chcących wspólnie świętować urodziny łazika, zapraszamy na spotkanie z Kalmanem i jego twórcami, które odbędzie się 26 października 2022 r. o godz. 18.00 w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).

Twórcy łazika, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym AGH Space Systems, opowiedzą o jednym z czołowych projektów, nad którym pracują od 5 lat. Kalman to drugi już łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. Jest wyposażony m.in. w systemy wizyjne umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowany na konstrukcji manipulator pozwala na przenoszenie przedmiotów czy obsługę paneli. Dodatkowo platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje do wskazanych współrzędnych bez konieczności uprzedniego poznania terenu.

Zasadniczym celem udoskonalanego stale projektu jest zaproponowanie rozwiązań, które będą wsparciem dla astronautów i całego sektora inżynierii kosmicznej. Podczas spotkania studenci opowiedzą o dotychczasowych pracach, działalności poszczególnych podzespołów i zastosowanych rozwiązaniach takich jak druk 3D, manipulator o 6 stopniach swobody czy niezależne skrętne koła.

Członkowie koła zaprezentują także sekcję rakiet, która w tym roku na zawodach Spaceport America Cup zajęła 3. miejsce w kategorii rakiet hybrydowych o pułapie lotu 10 000 stóp. Zebrana publiczność będzie mogła także poznać zespół eksperymentów balonowych i rakietowych, którego rozwiązania techniczne wykorzystywane są m.in. do badania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe czy wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.

Spotkanie jest otwarte. Udział – bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.