Wydarzenia w AGH

14 kwietnia 2023 r. o godz. 13.00 w Czytelni Książek Własnych BG AGH w ramach cyklu „Biblioteka Główna AGH zaprasza...” odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Markiem Pietrzykowskim.

Marek Pietrzykowski (ur. 1953), absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Pracował m. in. w Hucie „Stalowa Wola”. Tuż przed pierwszą wojną w Zatoce Perskiej (1990 r.) był w Iraku szefem Serwisu Wojskowego Huty Stalowa Wola. Odwiedził liczne kraje europejskie, bywał w USA, Argentynie, Turcji, Iraku, Iranie, Kazachstanie, w Indiach, Chinach, Korei czy na Tajwanie. Trzykrotnie przemierzył samochodem osobowym trasę Stalowa Wola – Bagdad i raz Stalowa Wola – Teheran. Opisuje obrazy widziane zza kierownicy 40-tonowego żurawia teleskopowego na podwoziu kołowym w drodze do Hamburga i do Bukaresztu.

„Samo życie i już!” to wartka autobiografia, w której autor opowiada o Krakowie lat 60. XX w., domu, szkole i studiach. Pisze o marzeniach młodego człowieka, który pragnął zwiedzić świat., o pasjach, które nim zawładnęły, górach, nurkowaniu, wspinaczce, windsurfingu i żeglarstwie morskim. Wie, że marzenia same się nie spełniają, ale żelazny upór i praca to sposób na ich spełnienie.