Wydarzenia w AGH

17 marca 2023 r. pod hasłem „Przyszłość to materiały” odbędzie się I Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej (ODIM). W wydarzeniu weźmie udział 15 jednostek naukowych z całej Polski – instytutów badawczych i uczelni, w tym AGH. Celem inicjatywy jest promocja inżynierii materiałowej przede wszystkim wśród maturzystów, uczniów szkół średnich oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

W programie ODIM znajdą się pokazy, prezentacje, warsztaty, eksperymenty oraz wykłady. Planowane jest ustanowienie rekordu Polski w kategorii „największa lekcja inżynierii materiałowej w Polsce (w różnych lokalizacjach)”.  Podczas lekcji pt. Największe silniki lotnicze świata uczestnicy poznają specyfikę konstrukcji i zasady działania największych silników lotniczych oraz dowiedzą się jak do ich budowy wykorzystywane są nowatorskie materiały. W Akademii w próbie ustanowienia rekordu weźmie udział ponad 400 uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych.

W organizację ODIM w AGH zaangażowały się wydziały: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Metali Nieżelaznych oraz Odlewnictwa. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej w AGH odbędą się popularnonaukowe wykłady oraz zostaną udostępnione laboratoria. Część dopołudniowa przeznaczona będzie dla uczniów szkół średnich i ósmych klas szkół podstawowych. W części popołudniowej wezmą udział dzieci pracowników AGH i ich przyjaciół.

Szczegółowy program oraz harmonogram pokazów i zajęć w AGH (plik pdf)

Zwiedzanie laboratoriów AGH

• „Spacer inżyniera” – czyli pokazy w laboratoriach wydziałowych AGH
    Każdy uczestnik otrzyma Osobistą Kartę Inżyniera, w której będzie zbierał specjalne pieczątki za udział w każdym pokazie laboratoryjnym. Za uzbieranie min. czterech pieczątek przewidziana jest nagroda.

• „Tajemnice inżyniera Foxa” – gra terenowa w formie zespołowej*
    W trakcie zwiedzania laboratoriów uczestnicy będą odkrywać tajemnicę inżyniera Foxa, wykonując punktowane zadania o różnym stopniu trudności. Do finału wejdzie pięć drużyn z największą liczbą punktów.
    *zgłaszanie grup przez formularz

Organizatorzy I Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej:

• Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN
  • Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN