Wydarzenia w AGH

19 maja 2023 r. krakowskie muzea i galerie szeroko otworzą drzwi, zapraszając wszystkich do oglądania swoich zbiorów, czasem w niedostępnych na co dzień miejscach. AGH włącza się do inicjatywy i zaprasza do Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej
aleja Mickiewicza 30, budynek C-2, V piętro, wejście przez budynek C-3
19.00–00.00 (ostatnie wejście o godz. 00.00)

• zwiedzanie wystawy interaktywnej „Patrzę, Słucham, Eksperymentuję” – ekspozycja składa się z ponad 20 stanowisk dotyczących iluzji optycznych, dźwięku, ciśnienia, mechaniki; zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty
    Wystawa przygotowana przez dr. inż. Pawła Janowskiego oraz mgr inż. Michała Kuda i Koło Naukowe Bozon.
  • zwiedzanie wystawy stałej i prezentacja makiety zakładów przemysłowych, urządzenia miernicze głównie z dziedziny elektrostatyki, aparatura optyczna, pierwsze roboty, aparatura związana z łącznością
  • prezentacje Kół Naukowych AGH: AGH Racing (jak zbudować bolid i wygrywać wyścigi), Astro Bio (warsztaty z drukarką 3D – „Stwórz swój kosmiczny projekt”), E-Moto (elektryczny motocykl „Pimpek”), Sensor (tresura robota-psa), Space Drilling (analogi gruntów księżycowych), Geo Turystyka (najciekawsze skamieniałości)
  • prezentacje Wydziału Metali Nieżelaznych AGH: stanowisko do wybijania pamiątkowych aluminiowych żetonów z wybranym piktogramem, zabawy dla najmłodszych „Wesoło i Kolorowo”, gry i konkursy „Natura i Technologia”, przykładowe wyroby z miedzi, aluminium, cynku, złota, srebra i innych materiałów, które znajdują powszechne zastosowane w otaczającej nas rzeczywistości.

Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
aleja Mickiewicza 30, Gmach Główny AGH
19.00–01.00 (ostatnie wejście o godz. 00.00)

Wystawy stałe:

• Kras  (A-0, wysoki parter)
  • Paleontologia (II piętro, główny hall)

Wystawy czasowe:

• Malachity i inne minerały miedzi. Nowa kolekcja w Muzeum - dar mgr. inż. Andrzeja Banaszaka (I piętro, główny hall)
  • Mirów 2015 – od oksfordu środkowego do 2015 (I piętro, główny hall)
  • naturalnie wypreparowane skamieniałości z oolitu balińskiego, okazy Muzeum Geologicznego WGGiOŚ AGH (I piętro, główny hall)
  • kwarc z wybranych żył hydrotermalnych masywu Strzegom-Sobótka, Ireneusz Niemczyk (I piętro, główny hall)
  • Polska jeżowcem stoi, Krakowskie Stowarzyszenie Paleontologiczne, Piotr Łotocki (I piętro, główny hall)
  • Skarby Ziemi. 40-lecie kolekcji Danuty i Jacka Wachowiaków (I piętro, główny hall)
  • Skarby geologiczne muzeum (II piętro, sala tzw. akwarium)

Noc Muzeów w Krakowie organizowana jest od 2004 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

W tym roku do inicjatywy przyłączyło się ponad 60 instytucji.