Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Biblioteka Główna AGH zaprasza na spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Kopernik. Rewolucje”. Wydarzenie odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. o godz. 14.00 w Czytelni Głównej BG AGH.

Wojciech Orliński (ur. 1969 r.) – dziennikarz, publicysta, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz Paula Barana „Człowiek, który wymyślił Internet”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie”.

Mikołaj Kopernik w opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się czytelnikom bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Nic w tamtych czasach nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach więcej wiedzieli Chińczycy czy Arabowie…

Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, zmienił nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii?

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to nie tylko nauka, ale także wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse. W tych szalonych czasach nasz astronom (również ekonomista, polityk, lekarz) zachował godność, zdobył szacunek możnych, a także szczęście w życiu osobistym.

Wstęp wolny.

Na spotkaniu będzie można zakupić książkę „Kopernik. Rewolucje” i uzyskać autograf autora.

Stopka