Wydarzenia w AGH

Zapraszamy społeczność AGH na koncert Młodzieżowej Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy „Słobożański” z Charkowa (MASO) pod batutą Jurka Dybała – cenionego dyrygenta, animatora życia kulturalnego i muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia 2022 r. o godz. 12.00 w holu głównym budynku A-0.

Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy, przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak m.in. Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Laszlo Fenyo, Allina Vlasenko. W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działaniami wojennymi, mieście. Przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego MASO odnalazła w Polsce swój nowy artystyczny dom.

W repertuarze będzie można usłyszeć m.in. V Symfonię c-moll, opus 67 Ludwika van Beethovena oraz polskie, ukraińskie i międzynarodowe kompozycje świąteczno-noworoczne.

Podczas koncertu zabrzmią ceramiczne skrzypce – projekt Studenckiego Koła Naukowego Ceramika Artystyczna działającego przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Usłyszymy je w „Melodii” ukraińskiego kompozytora Miroslava Skoryka. Utwór ten jest grany przez wiele orkiestr na świecie w geście solidarności z Ukrainą. Na ceramicznych skrzypcach, przy akompaniamencie całej orkiestry, zagra koncertmistrz (pierwsza skrzypaczka) orkiestry – Ekateryna Stetsenko.

Wstęp wolny.

Współorganizatorem wszystkich grudniowych koncertów MASO jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.