Wydarzenia w AGH

18 kwietnia 2023 r. w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH odbędzie się organizowana przez Studenckie Koło Naukowe AGH Solar Plane konferencja o tematyce elektromobilności oraz energii odnawialnej – FuturE-Mob.

Organizatorzy konferencji postawili sobie za cel przedstawienie możliwości zastosowania pojazdów z napędem elektrycznym, a w szczególności potencjału konstrukcji, jakimi są samoloty AGH Solar Plane. W programie znalazły się wystąpienia prelegentów – specjalistów z zakresu elektromobilności, którzy podzielą się własnym doświadczeniem. Wystąpią m.in:

• Agata Rzędowska (Kto się boi samochodów elektrycznych?) – dziennikarka motoryzacyjna, jedyna polska jurorka konkursu Women's World Car of the Year. Wyróżniona w 2021 r. za cykl podcastów o elektromobilności nagrodą e-Mobility Media Awards. Znalazła się w gronie 15 propagatorek zrównoważonego transportu „Remarkable Women in Transport 2022” – międzynarodowej inicjatywy Transformative Urban Mobility Initiative. Jako jedyna osoba z Polski odbyła dwumiesięczny staż w Norsk elbilforening, największej na świecie organizacji elektromobilnej, mającej swoją siedzibę w Norwegii. Od 2019 r. prowadzi w Polskim Radio RDC audycję „Szybkie wózki”.
  • Marek Brzeżański (Rozwój źródeł napędu pojazdów) – pracownik naukowy Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. W swojej pracy zajmuje się poszukiwaniem rozwiązań i systemów zmniejszających emisję toksycznych składników spalin. Prowadzi badania nad nowymi systemami napędu pojazdów, m.in. badania eksploatacyjne pojazdów hybrydowych oraz pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Jest wieloletnim współpracownikiem redakcji i autorem ogólnopolskiego wydania katalogów motoryzacyjnych pt. „Samochody świata”, współautorem katalogu „World of Cars” oraz organizatorem wielu krajowych i zagranicznych konferencji
  • Wojciech Blecharczyk (Czy smartcity ma coś wspólnego z elektromobilnością?) – doktor nauk o Ziemi, wykładowca akademicki. W jego obszarze zainteresowań znalazły się zagadnienia dotyczące zarządzania środowiskiem, Smart City/Smart Villages, kształtowania oraz waloryzacji środowiska. Biegły sądowy ds. ochrony środowiska, rzeczoznawca ds. ochrony przyrody, wiceprezes ZG LOP w latach 1998–2008, wiceprzewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej (2007–2013), członek Green Mayors Association, Alumni Polska oraz PKOL. Promotor strategii Smart City/Smart Villages. Autor artykułów i publikacji z zakresu waloryzacji środowiska, Smart City, samorządu i turystyki. naukowych i kongresów.

Wystąpią również przedstawiciele Kół Naukowych AGH, m.in. AGH Solar Boat, Eko-Energia AGH, E-Moto AGHAGH Space Systems.

AGH Solar Plane to Studenckie Koło Naukowe działające przy Wydziale Energetyki i Paliw. Jego celem jest stworzenie bezzałogowego, autonomicznego samolotu napędzanego energią słoneczną, którego lot będzie trwał nieprzerwanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Głównym zadaniem podczas realizacji projektu jest promowanie alternatywnych źródeł energii oraz ich współdziałania z najnowszymi technologiami.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Miejsce: Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH (ul. Kawiory 30, bud. D-16)

Kontakt: martyna.rechul(at)solarplane.agh.edu.pl, tel. +48 607 833 759

Szczegółowe informacje o wydarzeniu