Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia w AGH

Wydarzenia w AGH

Kolejne spotkanie z cyklu AGH NAUKA odbędzie się 16 maja 2024 r. w godz. 18.00–19.30. Na wykłady pod hasłem „Rysy na demokracji” zapraszamy stacjonarnie do sali audytoryjnej w budynku U-2 (ul. Reymonta 7) oraz online na kanale YouTube AGH. Wstęp wolny.

Jak stwierdził Winston Churchill, „Demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego”. Zwłaszcza co do ostatniej kwestii nie sposób się z brytyjskim mężem stanu nie zgodzić – jeśli spojrzeć na świat z lotu ptaka, społeczeństwa cieszące się możliwością wyboru swoich liderów w regularnym cyklu wyborczym cieszą się przeważnie większym poziomem dobrobytu niż zbiorowości tego prawa pozbawione. Ten mechanizm funkcjonuje dobrze, jeśli obywatele kierują się przy wyborach zasobem rzetelnych informacji, a w oponentach nie widzą wroga, którego należy pokonać i zdominować, ale partnera do dialogu. Niestety, to ostatnio szwankuje. W świecie post prawdy akceptujemy tylko fakty zgodne z naszą wizją świata, a zamknięci w bańkach tworzonych przez media społecznościowe często nie mamy nawet możliwości poznać racji drugiej strony. Podczas najbliższego spotkania skupimy się na społecznych i technologicznych źródłach oraz konsekwencjach tego problemu.

Program wydarzenia:

18.00-18.30 – mgr Agnieszka Choczyńska, „Stronnicze oceny: kto patrzy na gospodarkę przez różowe okulary?”
18.30-18.45 – pytania do wykładu
18.45-19.15 – dr hab. Grzegorz Ptaszek, prof. AGH, „Delete social media? Jak popsuto demokrację i czy można to naprawić”
19.15-19.30 – pytania do wykładu

Zapowiedzi wykładów i biogramy prelegentów

Stopka