Współpraca - aktualności

Zdjęcie wykonane w holu budynku głównego AGH przedstawia trzech stojących obok siebie mężczyzn. Ubrani są w garnitury. Za ich plecami widać posąg Stanisława Staszica.

Wizyta wiceprezydenta Shibaura Institute of Technology w AGH

Profesor Akito Takasaki, wiceprezydent Shibaura Institute of Technology w Tokio (SIT) kolejny raz przyjechał z wizytą do AGH. Podczas spotkania z Rektorem AGH prof. Jerzym Lisem omówiona została współpraca naukowo-badawcza oraz dydaktyczna pomiędzy SIT i Akademią. Wiceprezydent SIT przedstawił także perspektywy intensyfikacji obustronnej współpracy, która będzie realizowana w latach 2022–2024.

W trakcie pobytu w AGH prof. Akito Takasaki spotkał się również z pracownikami i doktorantami Wydziału Energetyki i Paliw oraz pracownikami Centrum Spraw Międzynarodowych AGH. Ponadto podczas seminarium w Katedrze Podstawowych Problemów Energetyki zaprezentował wykłady pt. Energy situation and its perspective in Japan oraz Hydrogen storage in solid materials.

AGH i Wydział Energetyki i Paliw współpracują z Shibaura Institute of Technology od 2004 r. Ze strony SIT umowę o współpracy podpisał ówczesny jej rektor, laureat nagrody Nobla Leo Esaki. Wymiana z SIT koncentruje się nie tylko na badaniach (głównie związanych z energetyką oraz inżynierią materiałową), ale także na wymianie studenckiej i wspólnym kształceniu doktorantów (umowa o podwójnym dyplomowaniu). Od 2012 r. uruchomiony został program Sandwich, umożliwiający studentom I stopnia udział w wyjazdach. Dla studentów I i II stopnia realizowany jest także program Spinaker. Ukoronowaniem współpracy jest realizacja projektu Katamaran i utworzenie stacjonarnych studiów wspólnych II stopnia na kierunku Energy & Environmental Engineering (E3).

Ten prowadzony w języku angielskim kierunek wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na kadrę w sektorach międzynarodowego przemysłu związanego z energetyką i ochroną środowiska. E3 jest zgodny ze strategią umiędzynarodowienia kształcenia realizowaną w AGH, działaniami w obszarze projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Stanowi także nową, atrakcyjną ofertę studiów. Studiowanie odbywa się w systemie podwójnego dyplomowania. Oznacza to, iż student broniący pracę dyplomową uzyska tytuł magistra inżyniera dwóch uczelni, co wyróżnia ten kierunek na tle innych oferowanych w kraju.

Shibaura Institute of Technology w Tokio jest dla AGH partnerem strategicznym. O efektach dotychczasowej współpracy świadczą następujące fakty:

• 150 studentów uczestniczących w wymianach i stażach,
  • 8 podwójnych doktoratów,
  • 5 projektów międzynarodowych wspartych przez Komisję Europejską, Japan Society for the Promotion of Science, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, Narodowe Centrum Nauki, Polską Akademię Nauk,
  • 80 opublikowanych prac w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej.

Profesor Akito Takasaki jest wielokrotnym profesorem wizytującym w AGH, uczestnikiem projektów badawczych we współpracy z AGH, promotorem dwóch polsko-japońskich przewodów doktorskich. Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zainicjował oraz zorganizował sześć edycji Japońsko-Polskiej Zimowej Szkoły Energetyki oraz trzech edycji Polsko-Japońskiej Letniej Szkoły Energetyki. W 2017 r. otrzymał tytuł Konsula Honorowego AGH.