Przejdź do treści Przejdź do stopki
Współpraca - aktualności

Współpraca - aktualności

Gabinet Rektora AGH. Sześciu mężczyzn stoi obok siebie w rzędzie. Ich twarze i nosy zasłaniają maseczki.

fot. Paweł Kućmierz

Wizyta delegacji rządowej Republiki Dominikany w AGH

W dniach 26–30 czerwca 2021 r. AGH przyjęła delegację rządową Republiki Dominikany. Z gośćmi spotkali się m.in. Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski, władze Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami oraz pracownicy Działu Współpracy z Zagranicą.

Republikę Dominikany reprezentowali: Miguel Peña – minister i doradca prezydenta Republiki Dominikany ds. górnictwa, doradca Cibao Oriental University of Technology UTECO oraz Rolando Muñoz – dyrektor generalny departamentu górnictwa Republiki Dominikany.

Delegacja zapoznała się z uczelnianą infrastrukturą, laboratoriami, ofertą dydaktyczną i badawczą oraz doświadczeniem AGH w zakresie współpracy z przemysłem. Podczas spotkania z Prorektorem ds. Współpracy AGH zostały także przedstawione warunki współpracy w ramach programu Erasmus+ KA107 oraz programu SMILE w ramach sieci Magalhaes, której AGH jest członkiem.

Wizytę zorganizowali dr inż. Krzysztof Broda, odpowiedzialny za współpracę z Republiką Dominikany, oraz prof. Marek Borowski, Prodziekan ds. Współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Koordynator ds. Współpracy z Krajami Ameryki Łacińskiej i sieci Magalhaes.

Współpraca AGH z Republiką Dominikany rozpoczęła się w 2013 r. od badań geologicznych prowadzonych przez naukowców z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Kolejne takie badania przeprowadzono w roku 2016, a ich wynikiem, oprócz publikacji, była obroniona w 2017 r. praca magisterska pt. Mineralogical and denedrological studiem of mineralised tree trunks from Bqarahona Province. W tym czasie nawiązano również kontakty w Ministerstwie Górnictwa Republiki Dominikany i z Uniwersytetem UTECO.

W 2017 r. prof. Jerzy Lis, pełniący wówczas funkcję Prorektora ds. Współpracy AGH, i dyrektor Alexandro Medina podpisali list intencyjny, a następnie w 2017 r. podpisano oficjalną umowę o współpracy, dotyczącą wymiany doświadczeń w dziedzinie badań naukowych oraz w zakresie szkolenia specjalistów, a także wspólnego udziału w programach badawczych, wymiany pracowników i przyjazdów studentów z Dominikany do AGH.

W 2019 r. do współpracy włączył się Wydział Górnictwa i Geoinżynierii (obecnie Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami). W czerwcu 2019 r. na Wydziale GiG gościła delegacja ministerstwa górnictwa i Uniwersytetu UTECO z Dominikany. W trakcie wizyty goście zapoznali się z badaniami, systemem kształcenia, laboratoriami WGiG. Przeprowadzono także rozmowy na temat możliwej współpracy w zakresie badań naukowych oraz kształcenia kadr dla górnictwa. W listopadzie 2019 r. Dziekan Wydziału GiG prof. Marek Cała wystosował do Rektora UTECO dr. Estebana Tiburcio Gomeza list dotyczący współpracy WGiG i UTECO. W lutym 2020 r. podczas wizyty delegacji z AGH w Republice Dominikany prowadzone były rozmowy w tamtejszym ministerstwie górnictwa oraz na uczelniach (Universidad Autonoma de Santo Domingo, Universidad Tecnológica del Cibao Oriental). Odbyły się także wizyty techniczne w kopalniach: Ambar, El Valle; Larimar, Barahona; Ambar de la cumbre; Barriks i Cormidon, co pozwoliło na sprecyzowanie oczekiwań strony dominikańskiej odnośnie badań i kształcenia w zakresie nauk geologicznych i górniczych.

W styczniu 2020 r. Dział Współpracy z Zagranicą przygotował wniosek w ramach programu Erasmus+ (Kraje Partnerskie) KA 107, który otrzymał pozytywną ocenę, a uczelnia otrzymała dofinansowanie na współpracę z Republiką Dominikany w zakresie mobilności i wymiany edukacyjnej.

Stopka