Współpraca - aktualności

czterech uczestników spotkania stoi w rzędzie, za nimi ściana z logo KGHM

Porozumienie o współpracy pomiędzy AGH i KGHM Polska Miedź

17 stycznia 2022 r. w Warszawie AGH podpisała porozumienie o współpracy z KGHM Polska Miedź SA. zacieśniające dotychczasową współpracę.

Współpraca będzie realizowana poprzez:

• inicjowanie prac badawczo-rozwojowych ze wspólnego obszaru zainteresowań AGH i KGHM,
  • wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, na prace badawczo-rozwojowe,
  • wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych ze wspólnego obszaru zainteresowań AGH i KGHM,
  • odpłatne doradztwo świadczone przez AGH dla KGHM,
  • odpłatną realizację prac B+R przez AGH dla KGHM,
  • konsultacje i wymianę doświadczeń,
  • wizyty terenowe pracowników AGH w KGHM,
  • publikację wyników wspólnie realizowanych badań,
  • organizację konferencji i seminariów naukowych w dziedzinach określonych ramami współpracy,
  • inne wspólne działania mające na celu rozwój nauki i technologii.

Porozumienie zostało podpisane przez Rektora AGH prof. Jerzego Lisa i Prorektora ds. Współpracy AGH prof. Rafała Wiśniowskiego oraz pana Marcina Chludzińskiego – Prezesa KGHM.

Za realizację postanowień odpowiedzialni są:

• ze strony AGH: prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy,
    i prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych, Dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych,
  • ze strony KGHM Polska Miedź: pan Adam Bugajczuk – Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju.

Warto dodać, że to nie pierwsza wspólna inicjatywa obu podmiotów. W 2013 r. zostało otwarte Laboratorium Pierwiastków Krytycznych AGH – KGHM Polska Miedź SA. Jednostka powstała z inicjatywy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz KGHM Polska Miedź SA. W laboratorium znajduje się m.in. mikrosonda elektronowa JEOL SuperProbe 8230, która umożliwia wykonanie punktowej analizy chemicznej in situ minerałów i nieorganicznych substancji syntetycznych.